MiCA ve TFR kripto düzenlemelerinde güncellemeler olacak.

 Bu Ay Sonuçlandırılmak Üzere Olan İki Önemli AB Kripto Düzenlemesi, İşte Ayrıntılar

MiCA ve TFR kripto düzenlemelerinde güncellemeler olacak. Bu AB kripto düzenlemelerinde yapılan güncellemeler, AB ve diğer bölgelerdeki kripto pazarını önemli ölçüde etkileyecektir.

Presight Capital'in Kripto Girişim Danışmanı Patrick Hansen, AB'nin iki gerekli kripto düzenlemesi MiCA ve TFR  ile ilgili planlarıyla ilgili güncellemeleri paylaştı. Basında çıkan haberler, Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesinin, güçle ilgili kripto madenciliği operasyonlarını yasaklamayı amaçladığını iddia ediyor. İkincisi, esas olarak “barındırılmayan cüzdanları” hedefleyen Fon Transferi Düzenlemesidir (TFR).

Önde gelen üç AB kurumu (komisyon, konsey ve parlamento), popüler MiCA tasarısında son güncellemeleri yapmak için 30 Haziran Perşembe günü toplanacak. En önemli konuların çoğu tartışılmış olsa da, çok azı kalmıştır. NFT'lerin MiCA kapsamı dışında olup olmayacağını henüz tartışmadılar.

Komisyon, MiCA'nın kapsamının tüketiciyi korumak için NFT'leri kapsamasını istiyor. Ancak meclis ve meclis buna karşı çıktıktan sonra anlaşmış görünüyor. Hansen'e göre, en olası sonuç NFT ihraççıları için bir muafiyet olacaktır.

Ancak güncellenen düzenleme, şirketleri  NFT pazar yerleri ve platformlar gibi  ve üçüncü taraf NFT'lerin hizmet sağlayıcılarını muaf tutmayacaktır. Yüksek hacimli oyuncular bir CASP lisansına ihtiyaç duyarken, küçük hacimli oyuncular gerektirmez.

Stabil Paralar ve Kriptonun Çevresel Etkisi

Stabilcoinlerin temel özellikleri kapalı. Sonuçlardan bazıları, sabit paralara hiçbir CASP ilgisi olmadığını ve e-para tokenleri  EMT'ler ve varlık referanslı tokenler  ART'ler  ihraç edenler için kapsamlı düzenleyici önkoşulları içeriyor.

MiCA ayrıca AB yetkililerinin büyük ölçekli ödemeler için stablecoin ihracına ART'ler ve Euro dışı EMT'ler  izin verilip verilmeyeceğine karar vermelerine izin verecek. Henüz tartışılmayan yönler, önemli sabit paralarla ilgili teknik ayrıntılardır.

Ayrıca, denetim mimarisinin detayları hakkında bir tartışma olacaktır. Ulusal suç kurumu  NCA  veya EBA ve EBSMA gibi diğer Avrupa denetim otoriteleri mi olacak? Uzun tartışmalardan sonra, MiCA'nın kapsamı, merkezi olmayan finans DeFi  alanını kapsamayacak.

Komisyon gelecek yıl bununla ilgili yeni bir rapor yayınlayacak. Ayrıca, yeni bir “gömülü DeFi” denetimi için özel bir pilot proje oluşturacak. Kripto paranın çevresel etkisi ile ilgili olarak, Bitcoin yasağı artık masada değil.

Ancak, CASP'ler ayrıntılı açıklama gerektirecektir. ESMA, hizmet sağladıkları her kripto varlığı için gereksinimleri sağlayacaktır. Örneğin, ETH. AML hükümlerine ilişkin tartışmalar yapılacak. MiCA'nın kapsayacağı hususlar ve TFR ve AMLD'nin  Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi kapsayacağı hususlar.

Perşembe günü görüşülecek diğer konular arasında uygulama dönemleri, tam denetim çerçevesi ve önceki diğer konulara ilişkin ince ayrıntılar yer alıyor. Taraflar, tüm müzakerelerin bu ayın sonuna kadar sonuçlandırılması konusunda olumlular. Ardından, MiCA yasalaşmadan önce parlamentonun genel oturumunda kabul edilen uzlaşmayı resmen oylayacaklar.

TFR Müzakereleri

Hansen, şu anda çekişmeli oldukları için TFR müzakerelerinin daha uzun sürebileceğini belirtti. Ancak, şimdiden bazı sonuçlar alındı. TFR'nin kapsamı, p2p transferlerini (cüzdan <> cüzdan) kapsamaz. Ayrıca, tüm kripto transferleri TFR kapsamına girecek. Ancak artık bu AML kurallarının uygulanmasında 1.000 Euro'luk bir üst sınır olmayacaktı.

Barındırılmayan cüzdanların doğrulanması tartışmalı konulardan biridir. Parlamento, CASP'lerin barındırılmayan diğer cüzdanları tanımlamasını istiyor. Ancak, konsey ve komisyon destek vermiyor. Her ikisi de kararlarının ekonomik ve AML nedenlerini belirtiyor.

Konsey alternatif bir öneride bulundu. CASP'lerin AML'nin blok zinciri analitiğine dayalı riskini ele alması gerektiğini önerdi. Ardından, ek hafifletici önlemler almak için sonucu kullanın. Bu iki AB kripto düzenleme politikası pazar için önemlidir çünkü muhtemelen diğer bölgelerde kripto düzenlemesi için emsal teşkil edeceklerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ