Bu ayın en çok kazandıranı "Litecoin"

Oldukça korkutucu gelebilir fakat kripto paralar Şubat ayında zorlu bir süreç yaşadı. Bitik bir halde şubat ayına başlayan tüm kripto para birimlerinin piyasa değerinin toplamını 276 milyar dolarla 10 haftalık en düşük seviyeye indi ve piyasada baş gösteren satışlar, görünüşte iyileşme ile sona erdi. Toplam değer, Şubat ayı sonunda Perşembe günü 450 milyar dolara kadar yükseldi.

Sayılar şaka gibi gelebilir fakat Ocak ayı performansı ile karşılaştırırsak 2018 yılında 830 milyar dolar civarından sert bir şekilde gerileyerek toplamda %45 fiyat kaybına uğradı. Ancak bu, kazanma şansınızın olmadığı anlamına gelmiyor. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), sürekli yükselişler ve ardından gelen düşüşlerle yatırımcısına kazandırmaya devam etti.

Fakat bu kötü dönemde en iyi kazancı tanınmış kripto para yatırımcıları kazandı.

DigixDao

Aylık performans: +136%
Bütün zamanların en yükseği: $597.66
28 Şubat'ta kapanış fiyat: $555.44
Mevcut piyasa fiyatı: $559
Piyasa değeri ile sıralaması: 25

Verilere göre, Ethereum tabanlı bir token olan DigixDao (DGD) geçen ay yüzde 136 büyüterek geçen haftanın sadece yüzde 90'lık bir yükselişle 597.66 dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Bu yüksek artış oranı sayesinde DGD, piyasa değeri arttıkça markette 25. en büyük kripto para birimi oldu.

Yeni kripto paranın grafiklere tırmanması için, projenin arkasındaki ekip, fiziksel altın ile desteklenecek olan DigixGold (DGX) adlı yeni bir token yaratıyor. Resmi web sitesi uyarınca "Her DGX, 1 gram LBMA onaylı külçe ile desteklenecek" diyerek madeni paranın ilk çeyrek sonuna kadar piyasaya sürüleceğini iddia ediyor.

DGD sahipleri proje önerilerini oylayabilir.  DigixDAO'nun DGX altın göstergelerinde belirtilen Digix Gold üzerindeki işlem ücretinin payı üzerinden alacaklar. DGD'nin geleneksel para birimleri ile satın alınamayacağını ve DGX simgesinin yalnızca Ethereum ile satın alınabileceğini belirtmek gerekir.

Litecoin

Aylık performans: +24%
Tüm zamanların en yükseği: $375,29
28 Şubat'ta kapanan fiyat: $202.92
Mevcut piyasa fiyatı: $208
Piyasa değeri ile sıralaması: 5

Litecoin, yatırımcıların Litecoin Cash (LCC) çatallanması üzerinden bedava para kazanmak için 20 Şubat tarihinde Coinbase'in GDAX borsasında 251.90 dolara doğru hızlı bir artış gösterdi. Litecoin Kurucusu Charlie Lee'nin, kripto paraların  bu yıl pazar payı olarak Bitcoin ile yarışabileceğine olan inancı olduğunu belirtti. Dahası, LTC, Litepay lansmanı nedeniyle de ilgi odağı oldu.

Şu anda, LTC GDAX üzerinden 205 dolar gibi bir fiyattan yatırımcıyla buluşuyor ve bu hafta başında 230-240 dolarlık sert direnç bölgesi yakınlarında boğa piyasasına tanıklık ediyordu. 

OmiseGo

Aylık performans: 18,3%
Tüm zamanların en yükseği: $28.35
28 Şubat'ta kapanış fiyat: $18.62
Mevcut piyasa fiyatı: $19.22
Piyasa değeri ile sıralaması: 19

OmiseGo 6 Şubatta  7,39 dolardan %140'ın üzerinde bir artış göstererek, piyasa değeri ile en iyi 25 kripto para arasında kazananlar listesinde üçüncü sırada yer aldı. Proje geçen ay Tayland hükümetiyle bir anlaşma imzaladı ve bir ödeme sistemi geliştirildi. Ayrıca, Ethereum Topluluk Fonu'nu (ECF) kurmak için bir araya gelen pek çok Ethereum tabanlı projeden biridir.

Yatırım tavsiyesi içermez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ