Çin'de eski bir banka çalışanı, Bitcoin'i satın almak için bankanın parasını ve müşteri kredi fonlarını (neredeyse 3 milyon yuan) kullanmaktan suçlu bulundu

Bu Banka Çalışanı Bitcoin Satın Almak İçin Zimmetine Para Geçirmekle Suçlandı

Çin'de eski bir banka çalışanı, Bitcoin'i satın almak için bankanın parasını ve müşteri kredi fonlarını (neredeyse 3 milyon yuan) kullanmaktan suçlu bulundu

News.8btc, bir Çin mahkemesinin, suçlanan ve bankanın parasını ve müşterilerinin fonlarını zimmete geçiren eski bir banka çalışanını ortaya çıkardığını ve Bitcoin'i satın almak için toplam 2,6 milyon yuan olduğunu bildirdi.

Bitcoin'e yatırım yapmak için bankanın parasına el koymak

Bu haftanın başlarında, Çin'in Jiangxi eyaleti Hengfeng'deki mahkemenin kararı, 33 yaşında Liu Lihua'nın bankaya ait 1.85 milyon yuan (216.000 $) ile Bitcoin'e yatırım yapmaktan suçlu olduğunu açıkladı

Ayrıca, bankanın bazı müşterilerinin adlarını ve kişisel verilerini kullanarak sahte krediler aldı ve toplam 770.000 yuanı (110.000 $) ve bu parayı BTC satın almak için kullandı.

Liu, bankada kredi görevlisiydi, bu yüzden fonlara ve müşteri verilerine erişebiliyordu.

Liu, mahkemeye BTC'yi ilk olarak 2013'te duyduğunu ancak Bitcoin'in neredeyse tüm zamanların en yüksek 20.000 dolara ulaşmasından sonra 2018'in başında yatırım yapmaya başladığını söyledi.

İlk olarak, Bitcoin'e harcadığı para sadece bir hafta içinde 16 kat arttı. Bunu görünce, daha büyük bir yatırım yapmaya karar verdi, ancak bankadan yasadışı olarak alınan parayı kullandı. 16 milyon yuan kazanması bekleniyordu.

Mayıs 2019'a kadar Liu, bankadan zimmete para geçirmiş olarak 1,85 milyon yuan değerinde Bitcoin satın almıştı. Daha ileri gitti ve müşterilerinin belgelerini kullanarak toplam 770.000 yuan sahte kredi aldı.

Ancak, Bitcoin aynı yılın Şubat ayında 17.500 $ 'dan Aralık 2018'de 3.250 $' a çarptığında, Liu, şimdiye kadar elde ettiği neredeyse 3 milyon yuanuan kaybettiğini gördü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ