Goldman Sachs'ın kripto para türev ürününü piyasaya sürmesinin ardından Saxo Bank da kripto paralarda yatırım yapma imkanı veren türev ürün, piyasaya çıkarıyor.

Bu Banka Kripto Para Türev Ürününü Piyasaya Sürüyor

Goldman Sachs'ın kripto para türev ürününü piyasaya sürmesinin ardından Saxo Bank da kripto paralarda yatırım yapma imkanı veren türev ürün, piyasaya çıkarıyor.

Yeni Türev Ürünü

Saxo Bank’ın dijital yatırım birimi olan Saxo Markets, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’i bulunduran bir yatırım servisi kurma amacında. Böylece traderlar tek bir margin hesabından kripto para birimlerini alıp satabilecek.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, banka bir ayağı ABD Doları, Euro ve Japon Yeni diğer ayağı kripto para birimleri olan işlemlerde yeni hizmetler sunabilecek. Bu yeni hizmet önce Avustralya ve Singapur’daki müşteriler için hizmete girecek fakat banka diğer piyasalarda da kripto para yatırım hizmeti sunmayı planlıyor.

Goldman, Citi ve JP Morgan'dan kripto adımı

Goldman Sachs, Citi ve JP Morgan da müşterilerinin talebi üzerine kripto para birimleri hizmetlerine başlayacaklarını duyurmuştu.

JP Morgan bu yaza kadar müşterilerine Bitcoin fonu hizmeti sağlamayı planlarken, Goldman Sachs yatırımcılarına Bitcoin türev ürünleri sunmaya başladı. Spot kripto para birimi piyasasında bulunmayan kurum herhangi bir duyuru yapmadan ilgili türev enstrümanları yatırımcıların kullanımına açmıştı.

Citigroup ise müşterilere henüz kripto para ile ilgili hizmetlerin sağlanmadığını fakat finansman ve muhafazanın düşünülenler arasında olduğunu belirtmişti.

Bankanın Küresel Kur Müdürü Itay Tuchman Financial Times’a “Bizim için farklı seçenekler mevcut ve müşterilerimize en iyi nasıl hizmet edebileceğimizi değerlendiriyoruz. Bu bankanın kendi hesaplarıyla işlem yapma çabası olmayacak” demişti.

Büyük kripto borsaları da kripto türev ürünleri ticaretinde aktif olarak yer alıyor. Malta merkezli OKEx, 100 kat kaldıraçla vadeli işlem ve süresi dolmayan swap ticareti seçenekleri sunuyor. Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve EOS gibi bir dizi popüler kripto varlık burada yer alıyor. Önde gelen kripto para borsası Binance de türev ürünleri sunuyor.

Kripto para türev ürünlerinin bankalar tarafından piyasaya sürülmesi bu alanın gelişmesi için son derece önemli. Hamle bankaların artık bu alana kayıtsız kalamadıklarını görüyor. Bu aşamadan sonra Kripto para birimleri alanına daha fazla yatırımcının özellikle de kurumsal yatırımcılar gelmesi şeklinde bir beklenti mevcut. Türev ürünleri, en popüler finansal araçlardan biri olarak yüzlerce yıl boyunca değişim geçirdi. Günümüzde türev ürünleri, bir değer varlığına ait menkul kıymet olarak anlaşılır. Sözleşmeler, değer varlığının gelecekte belirli bir fiyata almak ya da satmak isteyen iki veya daha fazla taraf arasında imzalanabilir. Bu yüzden sözleşmenin değeri, değer kazandığı kıstasın fiyatındaki değişimler veya dalgalanmalar tarafından belirlenir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ