Birkaç yıl öncesine kadar kadınların oyun, teknoloji ve finans alanında yeterince temsil edilmediği açıktı. Ancak aradaki fark yavaş yavaş kapanıyor ve “bazı sektörler kadınlara göre değil” gibi kavramlar artık oldukça gereksiz hale geldi.

Birkaç yıl öncesine kadar kadınların oyun, teknoloji ve finans alanında yeterince temsil edilmediği açıktı. Ancak aradaki fark yavaş yavaş kapanıyor ve “bazı sektörler kadınlara göre değil” gibi kavramlar artık oldukça gereksiz hale geldi.

Rakamların anlattığı hikaye

Nitekim, birkaç anket, kadın yatırımcıların erkek meslektaşlarından nasıl daha iyi performans gösterdiğine ve son birkaç yılda nasıl daha fazla getiri elde edebildiğine işaret etti. Alana katılımları da son zamanlarda hızlı adımlar atıyor.

Hindistan'ın en önde gelen borsalarından biri olan WaxirX, 2020'den bu yana kadın yatırımcı sayısında %1355 artış kaydetti. Toplamda, bunların %63'ü 34 yaşın altında, %82'si kümülatif olarak 44 yaşın altında. Bir başka tanınmış Hint kripto borsası olan BuyUcoin, aynı gamdaki yatırımcıların aynı zaman aralığında 10.4 kata yakın artış kaydettiğini gördü.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Hindistan'ı bir kenara bırakırsak, ABD de kadın katılımcı sayısında önemli bir artışa tanık oldu. Aslında, Bitstamp'tan elde edilen veriler, Amerika'da kadınların ürettiği toplam hacmin payının bu yılın ikinci çeyreğinde ilkiyle karşılaştırıldığında 2 kattan fazla (%4,2'den %10,8'e) arttığını vurguladı.

Fidelity Investments tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, kadınlar gelirlerinin yaklaşık %8,3'ünü tasarrufta tutarken, erkekler gelirlerinin yalnızca %7,9'unu tasarrufta tutuyor. Aynı zamanda, kadınların yatırım tercihleri hakkında araştırma yapmak için daha fazla zaman harcadıklarını ve geriye dönüp bakıldığında, erkeklerden daha az risk aldıklarını da vurguladı.

Peki, şimdiden kutlamanın zamanı gelmedi mi?

Belki değil. Kadın yatırımcılar kuşkusuz bu alanda varlıklarını hissettiriyorlar, ancak toplam içindeki oranları hala oldukça düşük. Bu yılın başına kadar Bitcoin yatırımcılarının sadece %15'i kadındı. Ethereum traderları için istatistikler de benzer bir eğilim gösterdi. 2020'den 2021'e kadar kadın yatırımcıların oranı %11'den sadece %12'ye yükseldi.

Bu aşamada cinsiyet dengesizliği göz ardı edilemez. Kadınlar kasten dışlanmıyorlar ama kasten dahil de edilmiyorlar, değil mi?

Ayrıca, trenddeki değişim adil bir ölçüde tüm bölgelerde görülmemektedir. Dünyanın her yerindeki en üst düzey şehirlerden kadınlar geç rekorları kırmayı başardılar, peki ya düşük gelirli ülkelerden gelen kadınlar? Kriptoya yatırım yapmak, finansal bağımlılığın prangalarından kurtulmalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir ve bu nedenle coğrafi eşitsizliğin yanı sıra cinsiyet eşitsizliğinin de karşılanması gerekir.

Kripto ortamının bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesiyle, üst düzey şehirlerden gelen kadınlar, adil bir ölçüde yeni bir benimseme dalgası başlatmayı başardılar, ancak aynı eğilimin finansal içerme anlatısının altını çizmeye devam etmesi gerekiyor. Günün sonunda, insan ırkının yaklaşık %50'sini oluşturan bir demografinin aktif katılımı olmadan ana akım benimsenmesi sağlanamaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ