Bu ticaret haftasının ekonomik ve finansal verileri kripto yatırımcıları için çok önemli olacak.

Bu, Bitcoin ve Yatırımcıların Bu Hafta İzlemesi İçin Önemli Olacak

Bu ticaret haftasının ekonomik ve finansal verileri kripto yatırımcıları için çok önemli olacak.
Lagarde ve Powell, Salı günü ekonomik ve para politikası durumuna ilişkin son değerlendirmelerini paylaşacaklar.
Geçen hafta, ABD Fed rezervi faiz oranı kararını açıklayana kadar kripto piyasası biraz yükselişe geçti. ABD Merkez Bankası rezervinin 75 baz puanlık faiz artırımı açıklaması, her zaman olduğu gibi büyük bir ticaret oynaklığına neden oldu. Faiz artışı aynı zamanda geleneksel piyasada satışlara neden oldu.

Ancak ABD Dolar Endeksi (DXY) yükselmeye devam ederek 12 ayın en yüksek seviyesi 113.22'yi gördü. Hafta sonu itibariyle, ABD hisse senedi endekslerinin çoğu yaklaşık beş puan düşerek neredeyse Haziran 2022'deki en düşük seviyelerine ulaştı. Ethereum ve diğer birçok altcoin de geleneksel piyasada olduğu gibi fiyatları düşürdü.
İyi haber şu ki, önde gelen dijital varlığın  Bitcoin, BTC  fiyatı sadece küçük bir miktar düştü. Başlangıçta, Bitcoin fiyatı 18.153 dolara düştü. Ancak, toparlandı ve Dow Jones endeksinin (DOW30) karşısında hareket etti. Son derece değişken kripto para birimi ve ABD teknoloji borsası NASDAQ'ın, Fed'in faiz artışından büyük ölçüde etkilenmemesi dikkat çekici. Bu nedenle, yatırımcılar Bitcoin'i hala bir değer deposu olarak görebilirler. Ancak önümüzdeki haftalarda Bitcoin'in fiyat hareketi bu bakış açısını doğrulayacak.

ECB Başkanı ve ABD Fed Başkanı Yeni Açıklamalar Yapacak

27 Eylül 2022 Salı günü, Christine Largade (Avrupa Merkez Bankası, AMB Başkanı) ve Jerome Powell (ABD Fed başkanı) mevcut para ve ekonomi politikası durumuna ilişkin görüşlerini paylaşacaklar. AB'nin mi, ABD'nin mi yoksa her ikisinin de faiz oranı politikasıyla ilgili duruşunu değiştirip değiştirmediğini belirleyecekleri için bu ikisinden elde edilecek içgörüler çok önemli olacak.

Bu finansal gözlemcilerden birinin veya her ikisinin artan enflasyonu frenlemek için para ve ekonomi politikalarında herhangi bir değişiklik yapacağına dair herhangi bir açıklama, finansal piyasaları (kripto ve borsa) etkileyecektir. Bu hafta finans piyasalarını etkileyen bir diğer önemli veri de gelen dayanıklı mal siparişleri.

ABD nüfus sayımı bürosu bu verileri 27 Eylül 2022 Salı günü saat 14.30'a (CET) kadar yayınlayacak. Bu veriler, geçtiğimiz ay sanayi malları talebindeki artışı veya düşüşü gösteriyor. Analistler 0,5 puanlık bir düşüş öngörüyor. Dayanıklı mal siparişleri Temmuz 2022'de yüzde 0,1 düştü.

Dayanıklı mal siparişleri için verilerin tahmin edilenden daha yüksek olduğu her seferde, ABD Dolarının genellikle yükseliş eğiliminde olduğunu belirtmek önemlidir. Tersine, bu veriler analistlerin tahmininden daha düşük olduğunda, kısa bir süre için de olsa ABD Doları genellikle düşer. Son zamanlarda, zayıflayan bir ABD Doları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatında bir artışa neden oldu.

Bu arada, kripto piyasası hissi bir haftadan fazla bir süredir “aşırı korku” içinde. 26 Eylül itibariyle, ortalama kripto piyasası duyarlılık ölçüsü olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 21'de ve aşırı korku için sınır 25'tir. Ancak kripto analitik firması Santiment, Bitcoin'in sosyal hakimiyetinin iki ay içinde yeni bir zirveye ulaştığını kaydetti. Santiment ayrıca, bu yenilenen ilginin kriptonun en büyük varlığını olumlu yönde etkileyebileceğini belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ