Halk Sağlığı Blockchain Konsorsiyumu, COVID-19 gibi virüslerden uzak durmalarını sağlamak için toplulukları takip etmeyi amaçlayan VirusBlockchain.com'u duyurdu.

Bu Blockchain Projesi, Koronavirüsün İzlenmesine Yardımcı Olabileceğini İddia Ediyor

Halk Sağlığı Blockchain Konsorsiyumu, COVID-19 gibi virüslerden uzak durmalarını sağlamak için toplulukları takip etmeyi amaçlayan VirusBlockchain.com'u duyurdu.

Halk Sağlığı Blockchain Konsorsiyumu (PHBC) Perşembe günü, yüksek riskli virüslerden ve COVID-19, bakteri ve mantar gibi hastalıklardan uzak kalan toplulukları izleyeceğini söyleyen yeni bir blockchain olan VirusBlockchain.com'un yayınlanmasını açıkladı.

Web sitesine göre “PHBC, hastalıkları ortadan kaldırmak ve yaşamlarını iyileştirmek için PHBC bağlantılı blockchain sağlık kayıtlarında anonim sağlık verilerini toplamak, güvenli bir şekilde depolamak ve analiz etmek için çalışan sağlık yetkilileri, üniversiteler, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve yenilikçilerden oluşan bir konsorsiyumdur. "

Ancak, web sitesinde hiçbir ortak listelenmemiştir. Bunun yerine, PHBC katılımcıların blok zincirine katılmaları için açık davetler verdi ve gelecek yıl yapılacak bir konferansta katılımcı topluluklardan ve işyerlerinden sonuçlar sunacağını söyledi.

VirusBlockchain, virüs gözetim sağlayıcılarının gerçek zamanlı bilgilerini yapay zeka (AI) coğrafi ile entegre ederek topluluklar ve bulaşıcı hastalıklardan arınmış sayılan şirketler gibi “bölgeleri otomatik olarak tanımlamak” için vakaları izleyen güvenlik kuruluşlarından ve hükümet organlarından gelen sertifikaları kullanacaklarını iddia ediyor.

“Zincirleri yönetecek olan Qlikchain CEO'su Ayon Hazra,“ Topluluklar ve işyerleri, anonim olarak tanımlanan kişilere erişimi kısıtlar ve yalnızca diğer güvenli bölgelere hareket etmelerine izin verirlerse bu güvenli bölge durumunu koruyabilirler.

Hazra şöyle devam etti: "Enfekte kişilere odaklanan geleneksel bulaşıcı hastalık sürveyansının aksine, bu, enfekte olduğu bilinen bölgelerden geçtiyse geri dönüşlerini kısıtlamak amacıyla, enfekte olmamış kişilerin hareketini izleyen bir sistemdir."

Konsorsiyumun basın açıklaması, “enfekte olmuş bir bölgeye giren kişilerin güvenli bir bölgeye girmelerine izin verilmeden önce karantina bölgesinde kalmaları” gerektiğini de sözlerine ekledi. Böyle bir sistem, potansiyel olarak enfekte kişilerle temas halindeyken, dünyadaki vatandaşlardan nasıl kendi karantinaya almaları istendiğine benzer olacaktır.

 Ancak, bu projenin “anonim olarak tanımlanmış kişileri” nasıl izleyeceği, bunun neden ademi merkeziyetçi defterler için uygun bir kullanım örneği olduğu veya hükümetlerin böyle bir aracı benimsemeye ilgi duyup duymadıkları belirsizdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ