Son zamanlarda araştırmacılar tarafından güvenlik açıklarına sahip olduğu iddia edilen blockchain tabanlı oylama uygulaması Voatz, artık Batı Virginia'nın gelecek seçimlerinde kullanılmayacak.

Bu Blockchain Tabanlı Uygulama Seçimlerde Kullanılmayacak

Son zamanlarda araştırmacılar tarafından güvenlik açıklarına sahip olduğu iddia edilen blockchain tabanlı oylama uygulaması Voatz, artık Batı Virginia'nın gelecek seçimlerinde kullanılmayacak.

Cumartesi günü, NBC News, Batı Virjinya Dışişleri Bakanı Mac Warner'ın engelli ve denizaşırı seçmenlerin nihayetinde devletin ilkel çalışmaları sırasında mobil uygulamalarla oy kullanamayacaklarını açıkladığını bildirdi. Bunun yerine, Democracy Live tarafından kullanıcıların bir oyu çevrimiçi olarak doldurmalarını ve posta yoluyla iade etmelerini sağlayan bir hizmet kullanmaları gerekecek.

Batı Virginia geçen yılki genel ara seçimlerde Voatz'ın uygulamasına öncülük etti ve Şubat ayının başlarında eyalet genelinde ilçeler için elektronik oylama seçeneği gerektiren bir yasa çıkardı. NBC ayrıca Voatz ile devlet arasında, uygulama firmasının 2020'de oy kullanmak için hizmet vereceğini belirten bir anlaşma yaptığını söyledi.

Ancak, Batı Virginia'nın teknolojiye olan güveni MIT'in iki çalışmasıyla sarsıldı ve Şubat ortasında yayınlanan İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) Voatz uygulamasının ve dahili süreçlerin bilgisayar korsanlarına yol açabilecek oy pusulasını değiştirmek ve seçmen kimliklerini ortaya çıkarmak gibi bir dizi güvenlik açığı olduğunu söyledi

Bununla birlikte DHS’in Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), Voatz’ın Eylül 2019'daki ABD ara seçimler için bir hafta süren operasyon boyunca ağında "aktif tehdit" olmadığını belirledi.

Voatz, o zamandan beri DHS tarafından sağlanan önerileri ele aldığını söyledi.

Utah County’nin Voatz sistemini piyasaya sürmesini denetleyen bir seçim denetçisi, daha önce CoinDesk'e MIT araştırmacılarının bulduğu hataların en azından bir kısmının uygulamada kullanılamayacağını söyledi.

 Batı Virjinya dışişleri bakanı genel danışmanı Donald Kersey, “Kamuoyu istemiyorsa veya sonuçlardan emin olmadıkları noktaya şüpheyle yaklaşıyorsa, bunu dikkate almalıyız,” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ