1100 ada ile yaklaşık 50 bin kişiye ev sahipliği yapan Marshall Adaları Cumhuriyeti, devlet tabanlı bir kripto yazılımı kullanan ilk ülke olmak üzere.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinin çoğunluğu, kripto paraları piyasaya sürülmeden önce durdurmak için vahşice zamana karşı yarışırken, küçük ülkelerin bir kısmı da kripto paraları devlet para birimi olarak kullanmaya çalışıyor.

SOV: Marshall Adaları için EOS Benzeri dPoS

2018 yılında Marshall Adaları Cumhuriyeti, Egemen Para Birimi Kanunu Beyanı ve İhracını kabul etti. Bu hareket Marshall Adaları'na kendi kripto para birimi SOV'yu yaratma ve ihraç etme yeteneği veriyor.

SOV Vakfı, yeni para biriminin altyapısını geliştirmek için teknik ortağı olarak SFB Technologies'i seçti ve yayınladıkları tanıtım bültenine göre, EOS'a benzer bir yazılımı temel alacak.

Bu tanıtım belgesi aynı zamanda blok zincirinin bir Doğrulayıcılar Katmanı (Güven Ağı) tarafından yönetileceğini de açıklıyor. İşlemler, blok üreticileri olarak görev yapacak 21 "onaylı kuruluş" veya "uygun düğüm" tarafından işlem sırasında bazı ödüller kazanacak.

“Klasik” para birimlerinin durumu ile çelişki halinde, SOV enflasyonu yıllık bazda toplam tedarikin yalnızca % 4'ünün kilidinin açılmasıyla sabitlenecek. Bu tedarik, katılımcılarını ödüllendirmek ve kripto para talebini karşılamak için kullanılacak.

İddialı Plan, Açık Engeller

Devlet destekli bir kripto para birimi oluşturma planı romantik olmasa bile son derece iddialı geliyor. Yeni para birimini açıkladıktan kısa bir süre sonra Uluslararası Para Fonu (IMF), SOV ihraç fikrini eleştirdi. Düzenleyici kurumun ilan ettiği gibi:

Merkezi olmayan bir dijital para biriminin ikinci bir yasal para olarak ilan edilmesi, makroekonomik ve finansal bütünlük risklerini artıracak ve son ABD doları karşılığı muhabir bankacılık ilişkisini kaybetme riskini artıracak.

 Marshall Adaları Cumhuriyeti’nin ABD’nin ortak devleti olduğunu unutmamalıyız. Bu, ABD hükümeti tarafından yüksek düzeyde yasal ve ekonomik bağımlılığı içerir ve ABD, Doların devlet destekli bir kripto ile değiştirilmesi fikrini memnuniyetle karşılamaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ