Gerek 2017 yılı gerekse de 2021 yılı Bitcoin'in yeni zirvelere ulaştığı zaman dilimleri oldu.

Gerek 2017 yılı gerekse de 2021 yılı Bitcoin'in yeni zirvelere ulaştığı zaman dilimleri oldu. 2021 yılının en popüler konularından birinin Bitcoin olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Bitcoin Balon Değil

Bitcoin'deki 2021 yükselişi gerçekten göz doldurdu. 64.000 dolarlık fiyat etiketi Bitcoin için yeniden balon ifadelerinin kullanılmasına neden oldu. Ancak bu eleştiriler bir hedef saptırmadan başka bir şey değil. Neden hedef saptırma olarak ifadelendiriyorum? Çünkü dünyadaki başka balonlara da bakılması gerektiği kanaatini taşıyorum. Asıl balonları görmezden gelmek doğru değil. Bu balonları anlayabilirsek ''Bitcoin Balon'' eleştirisinin doğru olmadığını net olarak görebiliyoruz.

Dünyadaki türev işlem hacimlerini hiç merak ettiniz mi? Türev işlem hacminin tüm kripto para piyasasının değerinin 2.500 katı olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan balon ile ilgili bir endişe taşıyacaksak türev işlem hacminin dünya gayri safi hasıla rakamının 20 katı olduğunu söylesem artık durumun ne kadar korkunç olduğunu bir kez daha anlarız.

Bu nedenlerle artık dili bir kenara bırakın diyorum. Dünyadaki gerçek balonlara dikkat çekmek gerekirken , henüz piyasa değeri 2,5 trilyon dolar olan bir piyasaya balon demek akla muhal geliyor. Dünyamızda yapılacak çok daha büyük işler var. Çekişmeyi bir kenara bırakarak sorunlara odaklanmalı. Bitcoin ve kripto para birimleri sorunları çözmek için var. Bitcoin balon değil. O kadar!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ