Uluslararası Gümüş Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl gümüşün altından daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Uluslararası Gümüş Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl gümüşün altından daha iyi performans göstermesi bekleniyor. Ancak düşüş şeklinde yapılan uyarılar da söz konusu.

Gümüşün yatırımcıların yoğun ilgisine mazhar olduğu bilinen bir gerçek. Son zamanlarda gümüş fiyatlarında yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Dünyada yaşanan gerginliklerden kaynaklı bir yükselişin altında olduğu gibi gümüş fiyatlarında da söz konusu olduğu görülüyor.

Yükselişlerin görülmesinin ardından uzmanlardan da uyarılar gelmeye devam ediyor. Altının ons fiyatıyla karşılaştırıldığında daha hızlı bir yükselişin söz konusu olduğu gümüş fiyatında uzmanlar sert bir düşüşün olabileceği vurgusu da yapıyor.

2022 yılı için gümüş talebinin son derece yüksek olacağına işaret eden Uluslararası Gümüş Enstitüsü bu taleple birlikte fiyatın da altından daha iyi performans göstereceğine vurgu yapıyor.

Enstitü 2022 yılı gümüş talebine yönelik olarak beklenti odaklı rakamlarını da açıklıyor. Enstitü talebin bir önceki yıla nazaran yüzde 8 artış göstererek 1,11 milyar ons ile tüm zamanlar rekorunu kırmasını bekliyor.

Endüstriyel talep özellikle fiyatın artmasında bir etken olacak. Bilindiği üzere elektrik üretiminde kullanılan güneş panellerinde gümüş vazgeçilmez bir unsur olarak yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ