Metals Focus'a göre, merkez bankalarının rekor bir yılın ardından değerli metalin resmi alımlarını yavaşlatmasıyla altın talebinin 2023'te %9 düşmesi ve fiyatların 2023'ün ikinci yarısında da aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Bu Gelişme Altın Fiyatını Derinden Etkileyebilir!

Metals Focus'a göre, merkez bankalarının rekor bir yılın ardından değerli metalin resmi alımlarını yavaşlatmasıyla altın talebinin 2023'te %9 düşmesi ve fiyatların 2023'ün ikinci yarısında da aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalması bekleniyor. Metals Focus Çarşamba günü yayınladığı Gold Focus 2023 raporunda, "Talepte öngörülen %9'luk düşüş neredeyse tamamen resmi sektörün net alımlarının geçen yılki tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşmesinden kaynaklanıyor. Diğer talep sektörlerinin çoğunda mütevazı bir büyüme görülecek.” diyor.

Talep düşerken, toplam altın arzının bu yıl daha yüksek maden üretimi ve geri dönüşüm sayesinde %2 oranında artacağı ve bunun sonucunda altın piyasasının bu yıl 500 tonun biraz üzerinde bir piyasa fazlasına döneceği tahmin ediliyor. Altın fiyatlarının görünümü 2023'ün geri kalanı için karışık. Araştırma danışmanlık firması, yıllık ortalama fiyatın %5 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.890 dolara çıkacağını tahmin ederken, fiyatların bu yılın ikinci yarısında baskı altına gireceğini söyledi.

Metals Focus Genel Müdürü Philip Newman, "2023 için öngördüğümüz en düşük seviye olan 1.730 dolar, Mayıs sonu itibariyle mevcut seviyelerden %12'lik nispeten kısıtlı bir düşüşe işaret ediyor. Buna göre 1.890 dolar ile yıllık ortalama tahminimiz bir başka rekor seviyeye işaret ediyor." vurgusu yapıyor. Yılbaşından bugüne altın, Federal Rezerv'in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı ve hatta yıl sonunda faiz oranlarını düşürmesi gerekebileceği beklentilerinin yol açtığı güçlü bir rallinin ardından yaklaşık %7 yükseldi. Ancak, piyasa beklentilerinin 'daha uzun süre daha yüksek' faiz oranı görünümüne kaymasıyla bu ralli Mayıs ayında durdu.

Yatırımcılar faiz oranı beklentilerini ayarladıkça, bu durum ikinci yarıda altın fiyatları için yeni rüzgarlar yaratacak. Metals Focus, 2023 sonundan önce mevcut faiz indirimi beklentilerinin, ABD işgücü piyasasının devam eden gücü ve hala yüksek olan enflasyon ışığında çok agresif olduğu konusunda uyarı yapıyor. ABD ekonomisinin hala sadece yumuşak bir inişe doğru ilerlediğini görüyoruz. Neticede bu durum Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için alan sağlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ