Sosyal uygulamalar ortamının yolu açık: Geleceği, merkezi olmayan, özel ve güvenli bir şekilde olacaktır.

Bu Gelişme Kripto Para Alanını Yeni Trendi Olacak

Sosyal uygulamalar ortamının yolu açık: Geleceğii merkezi olmayan, özel ve güvenli bir şekilde olacaktır.

Geçen haftaki çalkantılı%30 kripto piyasası düşüşü ve ardından gelen hızlı toparlanma, birçoğunun ardından ne olacağını merak etmeye başladı. Kripto çevreleri bir yana, sağlam, geniş çapta kullanılabilir uygulamalar oluşturmanın önemi hakkındaki konuşma her zamankinden daha yüksek. Katılım spekülasyondan daha ağır bastığında, kripto internetin kenarlarında bir kumarhane olarak algılanmayı bırakacak.

Gördüğümüz ilginç bir dinamik, Web 3.0'ın geleceğiyle ilgili konuşmaların hala merkezi Web 2.0 platformlarında gerçekleşmesidir. Sosyal uygulama ortamında kripto-yerel ilkelere ve akışlara duyulan ihtiyaç açıktır. İletişim ve topluluk etkileşim katmanına gizlilik ve güvenlik eklemek, merkezi güçten bireyleri ve toplulukları güçlendirmeye geçişin nihayet başlamasını sağlayacaktır.

Kripto tabanlı sosyal uygulamalar

Kripto tabanlı sosyal uygulamaları kripto evriminin temel taşı olarak görüyorum. Telegram ve Discord gibi mevcut sohbet ve topluluk alanları iyi bir başlangıç olabilir, ancak yine de kapalı kaynaklı, merkezileştirilmiş ve sansüre dayanıklı olmaktan uzaklar. Güvenli, açık kaynaklı, eşler arası iletişim akışları ve değer alışverişi için gerçekten zemin hazırlamak istiyorsak, kripto destekli sosyal uygulamalar ileriye giden yoldur. Sosyal açıdan aç ama dijital olarak yoğun bir pandemiden çıkarken, kripto üzerine ve çevresinde inşa edilen yepyeni bir sosyal uygulamalar çağı bizi bekliyor.

Çevrimiçi topluluk yaşamını bağlama ve genişletme arzusu açıkça görülüyor. Merkezi olmayan finansa (DeFi) dalmak veya değiştirilemez tokenler (NFT'ler) oluşturmak, küratörlüğünü yapmak ve toplamak gibi kriptoya özgü faaliyetleri birleştirmek, tüm katılımcılara fayda sağlayan çok daha zengin ve değerli bir çevrimiçi topluluk yaşamı biçimine dönüşecektir.

Özellikle, kripto toplulukları çeşitli yeni ve heyecan verici şekillerde büyüdü ve gelişti; Twitter, söylem için baskın bir alan olarak hizmet ediyor, ardından Reddit ve daha yakın zamanda Clubhouse geliyor. Discord ve Telegram, esas olarak projeye özel konuşmalar için topluluk yönetimi araçları ve çıkışları olarak hizmet etti.

Ortak Payda

Ortak payda? Bu platformların hiçbiri, ademi merkeziyetçilik, gizlilik ve kullanıcı hakları gibi kripto ilkelerine gerçekten uymuyor. Sosyal medyanın ve topluluk alanlarının temel kripto ilkelerine uygun olarak yeniden tasarlanması, yalnızca daha güvenli bir ifade ortamı için değil, aynı zamanda gelişmeye odaklanan yüksek bir ekonomik ekosistem için kaçınılmaz görünüyor.

Kriptonun kilidini açtığı fırsatlar inanılmaz derecede çeşitlidir. Bunu DeFi ile gördük ve NFT'lerle ve her ikisinin birleşimi ile görmeye devam ediyoruz. Bir sonraki doğal yineleme, kripto altyapısı üzerinde kullanıcı haklarına ve kullanıcı fırsatlarına tüm katılımcılar tarafından anında erişilebildiği topluluk alanları yaratacaktır.

Aracıları değer değişim sürecinden kaldırarak - bu ister iletişim açısından, ister işlemsel veya tamamen sosyal olsun - insanların Web 2.0 ürünleri olarak oynadıkları mevcut rollere karşı yeni bir çevrimiçi insan etkileşimi dinamiği kök salabilir.

Ayrıca, bu yeni teknolojilerin doruk noktası, kullanıcıların verilerini, paralarını ve hatta platformları kendilerinin tamamen kontrol ettiği sosyal uygulamalar tarafından desteklenecektir. DeFi yönetimi ve NFT'lerin sosyo-ekonomik değeri gibi konularda konuşmayı yönlendiren kullanıcıya ait sosyal uygulamalarla, kripto kullanıcıları nihayet ve tamamen sürücü koltuğunda olacaklar. Kilitleme ve kilitlemeye elveda deyin. Kripto destekli sosyal uygulamalar ileriye giden yoldur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ