Birçok ülke fiat destekli dijital para birimlerine kapılarını açtıkça, merkez bankası dijital para birimi ekosistemi hızla büyüyor.

Bu Gelişme XRP İçin Muazzam Seviyeye İşaret Ediyor – İşte Ayrıntılar

Birçok ülke fiat destekli dijital para birimlerine kapılarını açtıkça, merkez bankası dijital para birimi ekosistemi hızla büyüyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların yoğun piyasa oynaklığı nedeniyle riskli varlıklar gibi görünmesiyle, ekonomilerini istikrara kavuşturmak ve daha güvenli bir yol izlemek isteyen ülkeler alternatif olarak CBDC'leri tercih ediyor.

Bu gelecek vaat eden sektör, Ripple'ın son birkaç yıldır parçası olduğu bir sektör. Artık Ripple'ın CBDC piyasasında uzun vadede daha da fazla büyümeye öncülük edebileceği bildiriliyor.

Bir kurumsal blockchain lideri ve Ripple'daki mevcut CBDC danışmanı Anthony Welfare, dikkatleri Ripple merkezli son araştırmalara çekti. Araştırmaya göre Ripple, 15 satıcı arasından bir numara ve CBDC için yerleşik bir lider oldu.

Araştırma, Ripple'ın RippleNet ile mevcut başarısı ve kripto para alanındaki teknolojik yetenekleri de dahil olmak üzere sayısız nedenden dolayı üst sıralarda yer aldığını belirtti. Ripple, mevcut dağıtımları ve gelişmekte olan alandaki büyümesi sayesinde de bu konuma ulaşmayı başardı.

CDBC Ekosisteminin Yıllık İşlemlerde Milyarlarca Dolar Kaydetmesi Bekleniyor

Juniper Research'ün son makalesinde belirttiği gibi, piyasadaki önemli oyuncular CBDC ödemelerinin önümüzdeki 7 yıl içinde 200 milyar doları geçeceğini tahmin ediyor.

Bugün fintech ve ödemeler piyasasını analiz eden önde gelen uzmanlar olan Juniper Research'ün yeni araştırması, CBDC'ler (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri) yoluyla yapılan ödemelerin değerinin 2030 yılına kadar yıllık 213 milyar dolara ulaşacağını belirtiyor. 2023'te sadece 100 milyon dolarlık bir rakama kıyasla bu durum %260.000'in üzerindeki radikal büyümeye işaret ediyor. Rakamlar sektörün ilk aşamasını yansıtıyor ve şu anda pilot projelerle sınırlı.

Ayrıca, bu dijital varlıkların benimsenmesi, finansal kapsayıcılıklarını teşvik etmek için CBDC'lerden yararlanan ve dijital ödemeleri gerçekleştirmek için kullanılan yöntemler üzerindeki kontrollerini artıran hükümetler tarafından yönlendirilecektir. Ayrıca, CBDC'ler ile, mobil penetrasyona bankacılık penetrasyonundan daha fazla öncelik veren gelişmekte olan ülkelerde dijital ödemelere erişim daha kolay hale gelecek. CBDCS kullanılarak işlem gören toplam değerin neredeyse tamamının yurt içinde gerçekleştirileceği de ortaya çıktı.

Araştırma, 2030 yılına kadar CBDC'ler aracılığıyla işlem gören toplam değerin %92'sinin yurt içinde ödeneceği sonucuna ulaşıyor. Bu, 2023 itibarıyla mevcut pilot aşamalarda neredeyse %100'den farklı bir değişikliği yansıtıyor. CBDC'ler merkez bankaları tarafından yayınlandığından, başlangıçta yurt içi ödeme zorluklarına yakından hedeflenecekler ve daha sonra sistemler kuruldukça tek tek ülkeler tarafından kullanılan CBDC'ler arasında bağlantılar kurulacak. Sonrasında ise sınır ötesi ödemeler gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ