Bu hafta dikkat etmeniz gereken iki önemli duyuru var. Avrupa Merkez Bankası faiz kararını 9 Haziran'da açıklayacak, bu arada ABD ve Çin, Mayıs ayı TÜFE verilerini açıklayacak.

Bu Hafta İki Önemli Duyuru Var

Bu haftanın programı, göz önünde bulundurulması gereken iki büyük duyuru ile oldukça ilgi çekici. 9 Haziran'da Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak, 10 Haziran'da ise ABD ve Çin Mayıs ayı TÜFE verilerini açıklayacak.

ECB Faiz Kararını Açıklayacak

ECB faiz kararını Perşembe günü saat 11:45 GMT'de açıklayacak, ardından Başkan Christine Lagarde'ın saat 12:30 GMT'de yapacağı basın toplantısı gerçekleşecek.

2022'nin geri kalanında, ECB ile diğer büyük finans kuruluşlarının faiz artırım olasılıkları arasındaki fark azalmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası da rekor yüksek seviyede seyreden enflasyon nedeniyle sıkılaşma döngüsüne yaklaşıyor. Bankanın 9 Haziran'da gerçekleştireceği toplantısında net varlık alımlarının sona erdiğini duyurması ve Temmuz ayında faiz artırımı sinyali vermesi bekleniyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde'a göre, mevduat tesisi oranı Eylül 2022'nin sonuna kadar negatif bölgeden kaldırılacak. Başlangıç olarak, banka bunu Temmuz ve Eylül aylarında iki çeyrek puanlık artış önermek için aldı. Cari mevduat oranı -0.50%. Diğer ECB yetkilileri bu bakış açısına katılıyor.

Çin ve ABD, Mayıs ayı TÜFE Verilerini Açıklayacak

Bu hafta ABD'nin Mayıs ayı TÜFE verilerini dört gözle bekleyen yatırımcıların temel endişesi, enflasyonun yukarı yönlü riskini sınırlamak için acele eden merkez bankalarının para politikasını aşırı sıkılaştıracakları ve dünya ekonomisini resesyona sokacakları yönünde.

Yükselen enflasyonun kuşkusuz satın alma alışkanlıkları üzerinde zaten bir yaşam maliyeti etkisi yaratmasına rağmen piyasalar, seçimin tercih edilebilir olup olmadığı konusunda gergin bir ip üzerinde yürüyor gibi görünüyor.

Öte yandan, Perşembe günü Mayıs ayı TÜFE verileri açıklandığında Çin ekonomisi için tahmin marjinal olarak iyileşecek, ancak Mart ve Nisan istatistiklerinin karantinalar ve COVID-19 sınırlamaları nedeniyle ne kadar iç karartıcı olduğu düşünüldüğünde, bu gerçekten düşük bir rakam.

Bu endişelere rağmen, Çinli yetkililer ülke çapında COVID-19 düzenlemelerini gevşetmek için harekete geçtiğinden Asya piyasaları ilerledi. En son Caixin hizmetleri anketi, Nisan'ın 36.2 puanından beklenenden daha kötü olan 41.4'e küçük bir artış gösterdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ