Bitcoin bir rahatlama rallisinin bazı erken işaretlerini veriyor ve boğalar BTC için bir destek seviyesi olarak 20.000 doları geri alırsa SOL, LTC, LINK ve BSV bunu takip edebilir

Bitcoin bir rahatlama rallisinin bazı erken işaretlerini veriyor ve boğalar BTC için bir destek seviyesi olarak 20.000 doları geri alırsa SOL, LTC, LINK ve BSV bunu takip edebilir

Bitcoin (BTC), 18 Haziran'da 17.622 dolara düştü. Bu, Bitcoin tarihinde ilk kez bir önceki yüksek döngüsünün altına düştüğünü gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervinin agresif parasal sıkılaştırması, kripto kredi platformu Celsius'ta bir kriz ve Three Arrows Capital yatırım fonundaki likidite sorunları, yatırımcılar arasında bir panik duygusu yaratıyor.

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz, Bitcoin'in tarihte dört kez %80'den fazla düştüğünü söyledi. Bu, mevcut düşüşün yaklaşık %74'ünü tarihsel standartların içine koyuyor. Piyasa analisti Rekt Capital'e göre, önceki ayı piyasaları 200 haftalık hareketli ortalamanın hemen altına düştü. Tarih tekerrür ederse, Bitcoin'in uzun süre mevcut depresif seviyelerde kalması pek olası değildir.

Kripto piyasası verilerinin günlük görünümü. Kaynak: Coin360

Coinglass verileri, Bitcoin'in bu yılın Haziran ayındaki %39'luk kaybının 2013'ten bu yana en kötü olduğunu gösteriyor. Birçok yatırımcı Bitcoin'in yakında dibe vurmasını beklerken, kripto eleştirmeni Peter Schiff satışın devam edebileceği ve en büyük kripto para biriminin 3.000 dolara düşebileceği konusunda uyardı.

Boğalar kısa vadede Bitcoin'deki düşüşü durdurabilir mi? Bu olursa, diğer madeni paralardan daha iyi performans gösterebilecek ilk 5 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin, 18 Haziran'da 20.111 dolarlık kritik desteğin altına düştü ve düşüş trendinin yeniden başladığını gösterdi. Küçük bir pozitif, günün mum çubuğundaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi boğaların düşüşü satın almasıdır.

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Alıcılar, fiyatı 20.111 dolarlık kırılma seviyesinin üzerine çıkarmaya çalışıyor. Bunu başarırlarsa, 18 Haziran'da 17,622 dolara düşüşün bir ayı tuzağı olabileceğini düşündürecek. BTC/USDT çifti daha sonra ayıların tekrar güçlü bir direnç oluşturabileceği 23.362 dolara yükselebilir.

Göreceli güç endeksi (RSI), son birkaç gündür aşırı satım bölgesinde işlem görüyor ve bu da yakın vadede bir rahatlama rallisi olduğunu gösteriyor.

Bu olumlu görüş, fiyatın 20.111 dolardan düşmesi durumunda geçersiz olabilir. Bu, ayıların seviyeyi dirence çevirdiğini ve 17.622 doların altına kırılma olasılığını artırdığını gösteriyor. Aşağı yönde bir sonraki destek 16.000 dolar.

BTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

RSI'daki pozitif sapma, ayıların kontrolünü kaybediyor olabileceğini gösteriyor. 4 saatlik grafik, fiyatın 20 üstel hareketli ortalamaya geri döndüğünü gösteriyor.

Bu, ayılar için dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye çünkü bunun üzerinde bir kırılma ve kapanış, pariteyi 50-basit hareketli ortalama ile 23.362 dolar arasındaki genel direnç bölgesine itebilir.

Tersine, fiyat 20-EMA'nın üzerinde devam edemezse, ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterecektir. Satıcılar daha sonra pariteyi tekrar 17.622 dolara çekmeye çalışacaklar.

SOL/USDT

Solana (SOL) güçlü bir düşüş trendi içinde ancak RSI'daki pozitif ayrışma, düşüş momentumunun zayıflayabileceğini gösteriyor.

SOL/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar, fiyatı 20 günlük EMA'nın (36 $) üzerine çıkarmaya çalışacak. Başarılı olurlarsa, boğaların geri dönüşte olduğunu gösterecek. SOL/USDT çifti bundan sonra ayıların tekrar güçlü bir savunma oluşturabileceği 50 günlük SMA'ya (50$) yükselebilir.

Aksine, fiyat 20 günlük EMA'dan düşerse, ayıların avantajlarından vazgeçme havasında olmadıklarını gösterecektir. Satıcılar daha sonra fiyatı tekrar 25 doların altına düşürmeye çalışacak ve düşüş trendinin bir sonraki ayağını başlatacak.

SOL/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar, 4 saatlik grafikte fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkardı ve düşüş trendi hattındaki genel engeli aşmaya çalışacak. Bunu yaparlarsa, düşüş trendinin kısa vadede sona ermiş olabileceğini önerecektir. Alıcılar daha sonra fiyatı 42.50$'a ve daha sonra 45$'a itmeye çalışacaklar.

Tersine, fiyat mevcut seviyeden veya düşüş trendi çizgisinden düşerse ve hareketli ortalamaların altına düşerse, ayıların genel direnci agresif bir şekilde savunmaya devam ettiğini gösterir. Bu, fiyatı 27.50 dolara ve daha sonra 25 dolara çekebilir.

LTC/USDT

Ayılar, 18 Haziran'da Litecoin'i (LTC) 40 dolardaki güçlü desteğin altına düşürmeye çalıştı ancak günün mum çubuğundaki uzun kuyruk, boğaların seviyeyi agresif bir şekilde savunduğunu gösteriyor.

LTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yardım rallisi, dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye olan 20 günlük EMA'ya (55 $) ulaştı çünkü bunun üzerinde bir kırılma ve kapanış, t'de potansiyel bir değişiklik önerebilir.  LTC/USDT çifti bundan sonra 50 günlük SMA'ya (68$) yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA'dan düşerse, eğilimin negatif kaldığını ve tüccarların rallilerde satış yaptığını gösterecek. Ayılar daha sonra pariteyi 40 doların altına düşürmek ve düşüş trendini sürdürmek için başka bir girişimde bulunacak.

LTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Fiyat, 4 saatlik grafikte simetrik üçgen şeklinden çıktı. Bu kurulum genellikle bir devam modeli olarak hareket etse de, bazen olası bir geri dönüşü gösterir. Hareketli ortalamalar, alıcılara avantaj sağlayan yükseliş geçişini tamamladı. Alıcılar fiyatı üçgenin üzerinde sürdürürse, parite 62 dolarlık model hedefine yükselebilir.

Bu olumlu görüş, fiyatın aşağı inip tekrar üçgene girmesi durumunda kısa vadede geçersiz hale gelebilir. Böyle bir hareket, üçgenin üzerindeki kırılmanın bir boğa tuzağı olabileceğini düşündürür.

LINK/USDT

Chainlink (LINK) düşüş trendinde ancak 5,50 dolar civarında bir dip oluşturmaya çalışıyor. Ayılar 13 Haziran, 14 Haziran ve 18 Haziran'da fiyatı bu seviyenin altına çekti ancak daha düşük seviyeleri sürdüremediler. Bu, boğaların düşüşlerde satın aldığını gösteriyor.

LINK/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

RSI'daki pozitif ayrışma, düşüş momentumunun zayıflayabileceğini gösteriyor. Alıcılar, fiyatı, sert bir direnç olarak hareket etmesi muhtemel olan düşüş trendi çizgisine doğru itmeye çalışacaklar.

Fiyat düşüş trendi çizgisinden aşağı dönerse, ayılar tekrar LINK/USDT çiftini 5,50$ desteğinin altına düşürmeye ve sürdürmeye çalışacak. Bu olursa, düşüş trendinin yeniden başlamasını önerecektir.

Alternatif olarak, alıcılar fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarırsa, potansiyel bir trend değişikliği önerecektir. Parite daha sonra 10 dolara ve daha sonra 12 dolara yükselebilir.

LINK/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Paritedeki toparlanma, küçük bir direnç olarak hareket edebilecek 50-SMA'ya ulaştı. 20-EMA düzleşiyor ve RSI orta noktaya yakın, bu da ayıların kontrolünü kaybediyor olabileceğini gösteriyor.

Alıcılar fiyatı 50-SMA'nın üzerine çıkarsa, parite 7.51 dolara yükselebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, kısa vadede çift dip formasyonunu tamamlayacaktır. Bu tersine çevirme kurulumunun 9,50 dolarlık bir kalıp hedefi var.

Bu yükseliş görüşünü geçersiz kılmak için, ayıların fiyatı 5,50 dolardan güçlü desteğin altına çekmesi ve sürdürmesi gerekecek.

BSV/USD

Bitcoin SV (BSV) genişleyen bir model oluşturdu ve alıcılar fiyatı kurulumun direncinin üzerine çıkarmaya çalışıyor. RSI, düşüş momentumunun zayıfladığını gösteren pozitif bir ayrışma gösteriyor.

BSV/USD günlük grafiği. Kaynak: TradingView

BSV/USD paritesi, ayıların toparlanmayı durdurmaya çalışabileceği direnç çizgisine doğru yükselebilir. Bu olursa, ayıların rallilerde satış yapmaya devam ettiğini gösterecek. Bu, pariteyi bir süre daha genişleyen formasyonun içinde tutabilir.

Tersine, boğalar fiyatı direnç çizgisinin üzerine çıkarsa, paritenin dibe vurmuş olabileceğini düşündürür. Parite daha sonra pariteyi 80 dolara ve ardından 87 dolara itebilecek yeni bir yukarı hareket başlatabilir.

BSV/USD 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik paritenin 45 ile 66 dolar arasında geniş bir aralıkta işlem gördüğünü gösteriyor. Ayıların çifti aralığın altına çekme girişimi başarısız olduktan sonra, boğalar fiyatı direncin üzerine çıkarmaya çalışacak.

Başarılı olurlarsa, parite yeni bir yükseliş hareketi başlatabilir. Bu kurulumun model hedefi 87 dolar. Bir başka olasılık da fiyatın 66 dolardan düşmesi. Bu olursa, paritenin bir süre daha menzile bağlı kalabileceğini önerecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ