Yasadışı kripto işlemlerini ve kara para aklamayı engellemek için Güney Kore kripto endüstrisine yeni bir kripto izleme sistemi getirilecek.

 Bu Hükümet, Dünya Çapındaki Tüm Bitcoin, Ethereum ve Kripto İşlemlerini Takip Edecek Sistemi Duyurdu

Yasadışı kripto işlemlerini ve kara para aklamayı engellemek için Güney Kore kripto endüstrisine yeni bir kripto izleme sistemi getirilecek. Yasadışı döviz işlemlerinin yüzde 75'i Güney Kore'de kripto bağlantılı.

Güney Kore Adalet Bakanlığı'na göre, bu yılın ilk yarısında bir "sanal varlık izleme sistemi" başlatılacak. Güney Kore, kripto para birimini kullanarak kara para aklamayı tespit etmeyi ve parayı geri almayı kolaylaştırmak istiyor.

Son yıllarda Güney Kore, kripto para birimleri için en iyi pazarlardan biri olarak ortaya çıktı. Kripto para birimlerini içeren suçların sayısı da artıyor. Artan kullanım ve kripto suçluluğu nedeniyle, artık ülkede endüstri üzerinde daha fazla kural ve hükümet kontrolü var. Özellikle Terra-LUNA krizinden sonra.

Hükümet istatistiklerine göre, kripto para birimi, ülkedeki yasa dışı döviz işlemlerinin yüzde 75'inde rol oynuyor.

Kara para aklama ve suç gelirleriyle bağlantılı işlemlerin izini sürmek için Adalet Bakanlığı bir “kripto izleme sistemi” başlatacak. Bu yılın ilk yarısında yapılacak.

Bakanlık, işlem kayıtlarını incelemek ve takip etmek için takip sistemini kullanacak. Ayrıca, işlemlerin nasıl ilişkili olduğu hakkında bilgi toplayacak ve hem transferlerden önce hem de sonra fonların kaynağını doğrulayacaktır. Aynı zamanda bir Güney Kore kripto izleme ve analiz sistemi oluşturmak için bir strateji üzerinde çalışıyorlar.

Adalet Bakanlığı tarafından bu yılın ilk yarısında “Ulusal Adli Bilişim Bulut Sistemi” de kurulacak. Diğer kurumlar tarafından kullanımı kolaylaştırmak için, adli bulut sistemi dijital adli sistem (D-Net) tabanlı olacaktır.

Beş önemli Kore kripto para borsası ve Ulusal Polis Teşkilatının Siber Soruşturma Bürosu geçen yıl bir sözleşme imzaladı. Bu, güvenli bir ticaret ortamı sağlar ve sanal varlıkların yetkisiz kullanımını durdurur.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından kripto para birimlerini içeren suçları izlemek için bir “Dijital Varlık Koordinatörü” Ağı da geliştirildi. Beyaz Saray, geçen yılın Eylül ayında dijital varlıkları düzenleme çerçevesini açıkladı. “Dijital Varlık Koordinatörü” Ağının oluşturulmasını içeriyordu.

Yasadışı Döviz İşlemlerinin %75'i Güney Kore'de Kripto Bağlantılı

Bloomberg, geçen yılın ortalarında Güney Kore'deki yasa dışı döviz işlemlerine kripto para birimlerini içeren işlemlerin hakim olduğunu bildirdi. Güney Koreli yetkililerin verilerine göre, çoğunluk yüzde 75'i oluşturuyor.

2022'de Güney Kore Savcılığı, yetkisiz işlemlerde 1,1 milyar dolardan fazla içeren kriptoyla ilgili dört vakayı araştırdı.

Kripto para birimleri, Güney Kore'de dövizi yöneten yasalara aykırı işlemlerin yaklaşık yüzde 75'inde yer alıyor. 2021'de yaklaşık 800 milyon dolardan 2022'de milyarlara ulaşan yasadışı döviz işlemleri iki katına çıktı. 2021 yılına kıyasla yasa dışı kripto bağlantılı işlemler 2022'de yüzde 61 arttı.

Şaşırtıcı veriler ve bunun Güney Kore ekonomisi üzerindeki etkisi, son hamlelerinin arkasındaki nedenleri oluşturuyor. Adalet Bakanlığı, bu yıl yasa dışı kripto işlemlerini engellemek için mümkün olan her şeyi yapmaya söz verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ