Bu hafta beklenen TÜFE raporu ve FOMC faiz oranı kararı, BTC ve LTC'nin yükseldiğini veya düştüğünü görebilir.

Bu İki Olay, Bitcoin ve Litecoin

Bu hafta beklenen TÜFE raporu ve FOMC faiz oranı kararı, BTC ve LTC'nin yükseldiğini veya düştüğünü görebilir. Analistler, Fed'in önceki yorumlarına dayanarak, piyasada yıl sonu rallisi olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor.

Kripto para piyasası bir konsolidasyon trendinde işlem görürken, analistler özellikle Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) için bir fiyat artışı veya keskin düşüş belirleyebilecek yaklaşan iki piyasa olayını dört gözle bekliyorlar.

Popüler kripto analisti Nicholas Merten, piyasanın kaderinin bağlı olduğu bu kısa vadeli olaylara dikkat çekti. Bir analiz videosunda 511.000'den fazla abonesine piyasanın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu ve Federal Rezerv'in yılın son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını beklediğini söyledi.

İki etkinlik, özellikle bu hafta için planlanıyor. TÜFE raporu 13 Aralık'ta açıklanacak, FOMC toplantısı ise 14-15 Aralık'ta yapılacak. Merten'e göre TÜFE raporunun sonucu -beklenenden fazla bir enflasyon artışı olursa- Fed'in FOMC toplantısında faiz oranlarını artırıp artırmama kararını doğrudan etkiler.

“Fed, TÜFE'de aşağı yönlü büyük bir düşüş görürse, yani enflasyon her ay inanılmaz derecede yüksek ve ulaşmayı hedefledikleri yıllık hedef olan %2'ye hala çok uzak. 75 baz puanlık bir zam daha yapalım” dedi.

Olayların BTC ve LTC Fiyatlarını Artırma Veya Kırma Olasılığı Daha Mı Yüksek?

Mertens'e göre, Fed'in kontrolden çıkmış enflasyon oranını kontrol altına almak için gerekli olanı yapacağını kanıtlama çabalarının kripto piyasasında nasıl bir etki yaratacağı hala belirsiz.

Mertens, Fed'in piyasa katılımcılarının büyük ölçüde tahmin ettiği gibi 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapsa bile, bunun BTC piyasasını yeni diplere düşmekten kurtaramayabileceğini belirtti. Faiz değişikliklerinin bir sonucu olarak piyasanın hala baskı altında olacağını söyledi ve Fed'in fonlama faizini birkaç puan düşürmeye yönelik politikasının hala hisse senetlerinin düştüğünü gördüğü diğer ayı piyasalarından gelen kanıtlara atıfta bulundu.

Buna karşılık, kripto varlık ticaret şirketi QCP Capital'deki analistler, TÜFE verilerinin Fed'i beklenenden daha az bir faiz artırımı duyurmaya teşvik etmesi durumunda BTC'nin yıl sonu rallisi görebileceğini düşünüyor. Piyasa katılımcıları, Jerome Powell'ın sözünü tutacağı beklentilerine dayalı olarak piyasaya girmeye başlayabilirken, ralli Fed'in faiz artırım duyurusunu bile ön plana çıkarabilir.

Basın zamanında BTC, son 24 saatte %0,88 düşüşle yaklaşık 16.990 dolardan işlem görüyordu. LTC, günlük grafikte %3,29 düşüşle 74,85 dolardan el değiştiriyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ