Kripto borsası CoinFlux'un sahibi 1.8 milyon dolarlık Bitcoin'i aklamaktan suçlu bulundu.

Bu Kripto Para Borsasının Sahibi Kara Para Aklamaktan Suçlu Bulundu

Vlad-Călin Nistor ve bir oto yıkama sahibi de dahil olmak üzere 14 diğer sanık, ABD sakinlerini dolandırmak için ulusötesi ve multi milyon dolarlık bir programdaki rollerinden suçlu bulundu.

Suçlu duyurusu ABD Adalet Bakanlığı'ndan (DOJ) Perşembe günü yapılan duyuruya göre Kentucky Doğu Bölge Mahkemesinde yayınlandı.

Sanıklar, gerçekte var olmayan malları satarak ABD sakinlerinden milyonlarca doları dolandırıp, harap edici bir komplo ve çevrimiçi açık artırma dolandırıcılığına karıştılar.

Açıklama, Rumen oto yıkama sahibi Bodgan-Stefan Popescu'nun sahte reklamlar ve IP adresi anonimleştirme hizmetleri gibi araçların Amerikan sakinlerini dolandırmak için hesap bilgilerinin yayılmasını koordine ettiği açıklamaya göre 2013'te başladı. Popescu ayrıca bu sakinleri, eBay müşteri hizmetleri temsilcileri ve konuşlandırılmadan önce ürün satmaya çalışan askeri üyeler de dahil olmak üzere farklı kişileri telefon üzerinden taklit edecek olan soygun programının diğer üyeleriyle bağlantı kurdu.

Popescu, Bitcoin'i hileli yollarla topladı. Bunu yapmasının ana yollarından biri, çevrimiçi dolandırıcılıklarla yardımcı komploculardan kripto para almak ve parayı Nistor'a göndermekti. Nistor, CoinFlux aracılığıyla üretilen fonları aktaracak, kripto para birimini fiat para birimi ile değiştirecek ve daha sonra fonları çalışanların ve aile üyelerinin isimleri altında banka hesaplarına yatıracaktı.

 ABD Dijital Soruşturma Dairesi Başkan Yardımcısı Michael D’Ambrosio, “Dijital para birimleri ve sınır ötesi örgütsel stratejiler kullanarak, bu suç örgütü kolluk kuvvetlerinin erişemeyeceğine inandılar,” dedi. Ancak, bu başarılı soruşturma, sürekli uluslararası işbirliği ile, siber suçluları, nerede olurlarsa olsunlar, eylemlerinden sorumlu tutabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ