Bitcoin'in bu hafta planlanan bazı olaylara tepki vermesi bekleniyor.

Bu Olaylar Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Artıracak - BTC Bu Hafta İçinde 40.000 Dolara Ulaşabilir Mi?

Bitcoin'in bu hafta planlanan bazı olaylara tepki vermesi bekleniyor. ABD imalat sektörü için Mart ayı ISM Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) bugün açıklanacak.

Bitcoin şu anda 28.377,72 $'lık mevcut fiyatı ile yükseliş hissi içinde. Varlık son yedi günde yüzde 1,66 arttı. İlginç bir şekilde, fiyat bu hafta gerçekleşmesi beklenen bazı olaylardan büyük ölçüde etkilenebilir.

Bugün, ABD imalat sektörü için Mart ayı ISM Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) açıklanması bekleniyor. Raporlara göre, uzmanlar 47.5'e sürekli bir düşüş bekliyorlar. Bir önceki aya ait endeksin 48,0 olması bekleniyordu ancak kaydedilen gerçek endeks 47,7 oldu. Satın alma müdürleri endeksi yeniden düzelirse ABD hisse senedi piyasalarında konsolidasyon bekleniyor. İmalat sektörü istikrara kavuşup uzmanların beklentilerinin üzerinde rekorlar kırdığında, ABD hisse senetleri yükseliş seyrini sürdürebilir. Bu Bitcoin'in kaderi de olabilir.

JOLTS İş Raporu, PMI ve NFP Rakamları Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir

Kripto fiyatını etkileyebilecek bir başka olay da Mart ayı JOLTS iş raporu. Bunun 4 Nisan'da sunulması bekleniyor. 10.4 milyon boş yer olabileceği tahmin ediliyor. Dönemin bir önceki hesaplamasında 10,82 milyon boş pozisyon kaydedilmiştir. Bunun Şubat rakamlarından 200.000 daha az olduğu söylendi.

Analistler, Ekim 2022'den bu yana tahmin konusunda her zaman çok karamsar oldular. Yayınlanan açık pozisyon sayısı beklentilerin altında kaldığında, bazı uzmanların öngördüğü ekonomik yavaşlama sonunda ABD ekonomisini vurmuş olabilir. İkinci çeyrekte ekonomik gerileme olasılığı, iş piyasasındaki durum kötüleştiğinde yakın olabilir. JOLTS raporunun zayıf olduğu ortaya çıktığında, ABD hisse senedi endekslerinde yeniden fiyat gerilemeleri olabilir. Bu, kripto fiyatlarını daha fazla baskı altına alabilir. Ayrıca, ABD şirketleri tahmin edilenden daha fazla istihdam yarattığında, ABD hisse senedi endeksleri yükseliş eğilimi görebilir.

5 Nisan'da, ABD hizmet sektörü için en son Satın Alma Yöneticileri Endeksleri (PMI) yayınlanacak. Şubat ayı rakamları 55,1 oldu ve uzmanların beklentisi olan 54,5'in üzerinde geldi. Sağlam olduğu söylenen hizmet sektörü, ABD borsasını kuzeye gönderdi. 54.5 beklentisi aşıldığında, yatırımcılar bunu olumlu olarak değerlendirmeye devam edecek ve hisse senedi ve kripto piyasası için büyük bir fayda sağlayabilir.

Ancak rakamın beklentinin altına düşmesi ABD ekonomisinin soğuduğuna işaret edebilir. İlginç bir şekilde, Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerindeki etkilerini tahmin etmek çok zor olabilir. Hizmet sektöründeki sorunlar da önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da düşme ihtimalini artırabilir.

7 Nisan'da Mart ayı ABD tarım dışı istihdam (NFP) rakamlarının açıklanması bekleniyor. Uzmanlar, Şubat ayı verilerinin altında olan 213.000 yeni yaratılan istihdam tahmin ediyor. Beklenti aşıldığında finansal piyasanın olumlu tepki vermesi bekleniyor. Ayrıca Mart ayı için ABD işsizlik oranı yayınlanacak ve uzmanlar 3,6 puan tahmin ediyor.

Bitcoin, bir hafta içinde 40 bin dolara ulaşmak için gereken her şeye sahip olsa da, fiyat hareketi büyük ölçüde piyasanın olaylara nasıl tepki vereceğine bağlı olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ