Son birkaç yılın en önemli kripto para dolandırıcılığı projelerinden biri olan PlusToken, 13.000’den fazla Bitcoin’i aklamaya çalışıyor. Bu hamleyi gerçekleştirmek isteyen kişiler sayısız mikser hizmetini kullanmaya çalıştılar.

Bu Ponzi Şeması Bitcoin Yatırımcılarının Başının Belası Oldu

Son birkaç yılın en önemli kripto para dolandırıcılığı projelerinden biri olan PlusToken,  13.000’den fazla Bitcoin’i aklamaya çalışıyor. Bu hamleyi gerçekleştirmek isteyen kişiler sayısız mikser hizmetini kullanmaya çalıştılar. Bu hamlenin ardından Bitcoin fiyatı birkaç saat içerisinde 500 doları sildi. Halen düşüşün nedeni olarak bu aklama hamlesi kafalarda soru işareti oluşturuyor.

PlusToken 13.000 BTC’yi Aklama Çabasında

Kripto Analisti ErgoBTC'ye göre PlusToken, son 24 saat içinde doğrudan mikser hizmetlerine yaklaşık 13.000 bitcoin bıraktı.

Bitcoin mikseri, kullanıcıların kripto paralarını diğer kriptı paralarla karıştırmasına izin veren hizmetleri ifade ediyor. Bu mikserler gizliliği daha da artırır ve blok izleyicilerinin şeffaflığını kullanarak bunları izleme seçeneğini ortadan kaldırır.

Mikserler KYC'siz değiş tokuşlardır. Kullanıcılar miksere Bitcoin veya diğer kripto para birimleri gönderdikten sonra, farklı cüzdan adreslerine gelen diğer paraları alırlar. Mikserler Bitcoin ve  diğer kripto para birimleri karşılığında Bitcoin'i karıştırabilir, yani Ethereum için Bitcoin gönderebilir. Yukarıdaki nedenlerden dolayı, karıştırıcılar yasadışı faaliyetler olarak kabul edilir ve genellikle Darknet ile ilişkilendirilir.

Bitcoin, gizemli işlem sırasında yaklaşık 9,100 $ seviyesinde işlem görüyordu. Sonuç olarak, 13.000 BTC'nin tahmini değeri 118 milyon doların üzerindeydi.

Analist, dolandırıcılık projesi PlusToken'in arkasındaki ekibin, dijital varlıklarını Ağustos 2019'dan bu yana toplu olarak sattığını ifade ediyor. Bu ekibin son zamanlarda satışları yavaşlattığı ifade ediliyor.

Konunun faili olan kişiler, dijital varlıklarını daha kolay ellerinden çıkarabilmek için en önemli miktarları daha küçük bölümlere ayırıyor gibi görünmekte.

Çok geçmeden, Aralık 2019'da, PlusToken'den bilinmeyen bir cüzdana, mikser hizmeti hedefi olabilecek başka bir işlem daha yapıldı. İşlem o sırada 105 milyon dolar değerindeydi ve mevcut olayın aksine burada Ethereum kullanıldı. Toplan 790 bin ETH bu hamleye dahil edilmişti.

Aralık Ethereum satışı kripto para piyasasına zarar verdi. Sonraki saatlerde, kripto para piyasasının toplam değeri  12 milyar doların üzerinde düşüş gösterdi.

Bitcoin Fiyat Düşüşleri

Dün meydan gelen Bitcoin düşüşünde de benze bir etki görülüyor. Birkaç saat içinde, toplam piyasa değeri % 5'in üzerinde düşerek Bitcoin fiyatının gün içi en yüksek seviyesi olan 9,200 $ 'dan 8,700 $' a kadar 500 $ 'ın üzerinde değer kaybı yaşandı.

Çoğu altcoin veya alternatif para, aynı adımları izledi. Ethereum ve Litecoin sırasıyla yaklaşık % 6'dan fazla düşerek 230 $ ve 59 $ 'a düştü. Tezos ve Binance Coin ilk 10 para birimi arasında en önemli düşüşleri kaydediyor. XTZ % 9 düştü ve şu anda 2.92 $ 'da işlem görürken, BNB % 8 $ düşüşle 20 $'ın altına geriledi.

 Bununla birlikte, dünün negatif fiyat eylemlerinin PlusToken kara para aklama iddialarıyla kesinlikle ilgili olup olmadığı henüz teyit edilmiş değil. Bununla birlikte, topluluğun bazı üyeleri, bu hamlenin önemsenecek bir tarafı olduğu olduğu için fiyat düşüşüne yönelik yaklaşımın doğru olduğuna inanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ