Federal savcılar Mark Scott’ın OneCoin dolandırıcılık mahkumiyetlerini reddetme girişimine yanıt verdiler. Geçen yıl bir jüri, Scott'ı kripto dolandırıcılığı için 400 milyon dolar aklamaktan suçlu buldu;

Bu Ponzi Şemasında Beraat Talebi Nasıl Sonuçlanacak

Federal savcılar Mark Scott’ın OneCoin dolandırıcılık mahkumiyetlerini reddetme girişimine yanıt verdiler. Geçen yıl bir jüri, Scott'ı kripto dolandırıcılığı için 400 milyon dolar aklamaktan suçlu buldu;

OneCoin hırsızları, gerçekte bir Ponzi şeması olan sahte bir kripto para reklamı yaparak saf yatırımcılardan milyarlar çaldı. İyi pazarlanan operasyon 2014 yılında başladı ve çok daha küçük bir ölçekte de olsa çalışmaya devam ediyor.

Finans konusunda geniş deneyime sahip eski bir Locke Lord avukatı olan Scott, 2016 yılında OneCoin ile çalışmaya başladı. Yabancı bankalardan OneCoin karlarını aklayarak 50 milyon dolar kazandı. Parayı, sık sık sosyal medyada belgelediği cömert bir yaşam tarzını finanse etmek için kullandı. Davası sırasında, bunun bir aldatmaca olduğunu ve ceza operasyonunda masum bir oyuncu olduğunu fark etmediğini iddia etti. Jüri, geçen Kasım ayında onu birkaç sahtekarlıktan suçlu buldu.

Elli yıla kadar hapis cezasına çarptırılan Scott, mahkumiyetine itiraz etti. Savcılar temyiz başvurusunu reddetme hareketiyle karşılık verdiler. Scott aleyhindeki delillerin suçundan şüphesiz “ezici” olduğunu belirtiyorlar. Uzun bir hapis cezasına ek olarak, Scott da uyuşmazlık ile karşı karşıya.

Özetle, Mahkemenin jürinin maddi hileli ihmalleri dikkate almasına ilişkin talimatları yasal olarak doğruydu ve İkinci Devre kanunu tarafından iyi desteklendi. Dolayısıyla, davalıya bu konuda yeni bir dava açılmasına gerek yoktur.

Operasyondaki diğer iki oyuncu Sebastian Greenwood ve Konstantin Ignatov da ABD yetkilileri tarafından tutuklandı. Ignatov bir savunma anlaşması imzaladı ve duruşmasında Scott'a karşı ifade verdi. Operasyonun beyni Ruja Ignatova, 2017'de kayboldu ve Avrupa'da saklandığına inanılıyor.

Kripto kullanımının büyük çoğunluğu yasal olmasına rağmen, kamu çalışanlarının çoğu Blockchain kullanımını OneCoin gibi dolandırıcılıklarla kullanıyor. Kripto savunucuları, kitleleri bu devrimci teknolojinin faydalarından ikna etmek için zorlu bir mücadele ile karşı karşıya. Kripto karşıtı politikacılar da bu operasyonları hükümetler ve düzenleyiciler tarafından benimsenmesine karşı kanıt olarak kullanıyorlar.

Kripto para dolandırıcılığı da piyasaları istikrarsızlaştırıyor, çünkü hırsızların çalınan paralarının büyük miktarlarını hızla paraya dönüştürdüğü ve böylece fiyatların çökmesine neden olduğu biliniyor. PlusToken'in arkasındaki operatörler bu aktörlerin en ünlüsüdür.

 Neyse ki, yetkililer bu yeni siber suçlarla mücadele konusunda daha eğitimli hale geliyor. Borsalar da daha işbirlikçi hale geliyor. Sık sık çalıntı para işlemlerini engelleme konusunda işbirliği yaparlar ve dolandırıcılığı önlemek için aktif olarak çalışırlar. Bununla birlikte, kripto sahtekarlığı kârlı bir girişim olmaya devam ediyor ve bunu önlemek için kolluk kuvvetleri ve kripto topluluğundan çok daha fazla çaba gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ