Chainalysis'ten yeni bir rapor, dünya çapında en çok kripto dolandırıcılığının gerçekleştiği yerlere ışık tutuyor.

Chainalysis'ten yeni bir rapor, dünya çapında en çok kripto dolandırıcılığının gerçekleştiği yerlere ışık tutuyor.

Rapor, Chainalysis'in Afrika'nın ardından yasadışı kripto faaliyeti için ikinci olduğunu söylediği Doğu Avrupa'daki kripto ile ilgili suçlara odaklanıyor.

Firma, her bölgedeki adreslerin yasa dışı adreslere maruz kalma miktarını gösteren verileri topluyor.

Chainalysis, Doğu Avrupa'nın, bölgedeki Rusça konuşanlara hitap eden dünyanın en büyük darknet pazarı olan Hydra Market nedeniyle, yasadışı darknet pazarlarına diğer her yerden daha fazla kripto gönderdiğini belirtiyor.

Ancak genel olarak, Doğu Avrupa'daki çoğu yasa dışı kripto işlemi, çevrimiçi karaborsalardan ziyade dolandırıcılıklara bağlı.

Chainalysis ayrıca Doğu Avrupa'nın en fazla web trafiğini kriptoyla ilgili dolandırıcılık web sitelerine gönderdiğini ve bunu Orta ve Güney Asya ile Latin Amerika'nın izlediğini söylüyor.

Firma, yaklaşık 44 milyonluk mütevazı nüfusuna rağmen ABD'yi geçerek kripto dolandırıcılık sitelerini en çok ziyaret eden ülke olarak Ukrayna'yı seçti.

Chainalysis, kriptoyla ilgili dolandırıcılıkların aslan payını ele geçirmenin, Rus merkez bankası tarafından bir Ponzi planı olarak kabul edilen ve kurucusunun Temmuz ayında tutuklandığını gören Rus merkezli bir şirket olan Finiko olduğunu söylüyor. Finiko'nun 800.000'den fazla ayrı mevduat yoluyla 1,5 milyar doların üzerinde Bitcoin (BTC) aldığı iddia ediliyor.

Finiko, Chainalysis'in dünyanın her bölgesindeki en iyi 5 kripto dolandırıcılığı listesinde belirlediği yaklaşık bir düzine failden biri.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ