Singapur merkezli girişim şirketi Limestone Network, Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de sürdürülebilir akıllı semt oluşturmak için blockchain teknolojisi kullanmayı planlıyor.

Bu Semtler Blockchain Destekli Olacak

Tech in Asia'da isimli yayında yer alan habere göre Kamboçya'nın başkenti olan Phnom Penh'de 100 hektarlık alanda oluşturulacak akıllı semtte konut, ofis, AVM ve büyük bir sergi salonu yer alacak. Semtin günlük nüfusunun 190 bin olacağı ifade ediliyor.

Enterprise Singapore tarafından desteklenen Limestone isimli girişim, Singapur hükümetinin blok zinciri Tribe Accelerator'unda yer alan ilk girişimlerden biri olarak biliniyor.

Phnom Penh'de kurulacak semtin merkezinde, oturanlar ve ve çalışanlar için Limestone mobil uygulaması aracılığıyla dijital pasaport ve blok zinciri destekli kimlik sisteminin yer alacağı bildiriliyor.

Kamu ve kurumlar arasında aracısız ortam oluşturmak için proje blok zinciri teknolojisine odaklanacak ve böylece güvenli veri taşınabilirliği sağlanacak. Bu sayede şirketler müşterilere hizmet sunmak için aracıya gereksinim duymayacak.

Kullanıcılar, pasaport işlemleri öncesinde detaylı bir geçmiş sorgulamasına tabi tutulacak. Sorgulamanın sonunda kullanıcılara farklı binalara giriş çıkış sağlayacak mobil dijital cüzdan temin edilecek.

2022 yılının ilk döneminde hayata geçirilmesi planlanan proje finans kurumları, şirket sahipleri ve veri analiz firmaları ile iş birlikleri yapacak.

Proje kapsamında finansal araçlar da geliştirilecek. Kullanıcıların dijital ödeme geçmişi ve yaşam tarzları verileri, finansal hizmetler ve mikro krediler için ölçüt görevi görecek.

Projenin başarı durumuna göre bir sonraki 5 yıllık zaman içinde Güneydoğu Asya'da benzer projelere imza atılacağı ifade ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ