Bhutan'ın en büyük ve tek devlete ait holding şirketi Druk Holding and Investments (DHI), çeşitlendirilmiş portföyünün bir parçası olarak birkaç yıldır Bitcoin (BTC) madenciliği yaptığını doğruladı.

Bu Şirket Bitcoin’in Ucuz Olduğu Dönemden Beri Madencilik Yapıyor

Bhutan'ın en büyük ve tek devlete ait holding şirketi Druk Holding and Investments (DHI), çeşitlendirilmiş portföyünün bir parçası olarak birkaç yıldır Bitcoin (BTC) madenciliği yaptığını doğruladı.

Bitcoin İlgisi

Şirkete göre, Bitcoin madenciliğine olan ilgisi, ilk kripto para biriminin yaklaşık 5.000 $ değerinde olduğu zaman başladı, ancak yerel medya kuruluşu The Bhutanese'nin 28 Nisan'da bildirdiğine göre Ethereum'a (ETH) da küçük bir ilgisi var.

DHI yetkilileri, şirketin dijital varlıkları doğrudan satma ve satın almayla ilgilenmediğini göz önünde bulundurarak, kripto para birimleri ile ilgili risklerin hafifletildiğine dair güvence verdi. Aynı zamanda DHI, madencilik işletme maliyetlerini karşılamak için Bitcoin satarak yatırımın kendi masrafını karşıladığını kaydetti.

Şirket, Bitcoin madenciliğine yapılan yatırımın teknolojiyi kaçırma korkusundan (FOMO) ziyade stratejik bir hareket olduğunu açıkladı. Bu stratejinin bir parçası olarak DHI, kripto para birimleri konusunda uzmanlardan oluşan bir ekip kuruyor ve dünya çapında yasal kripto para borsalarının faydalarından yararlanıyor.

Enerji Nereden Karşılanıyor?

Madencilik operasyonu, Butan'ın hidroelektrik projeleri yoluyla üretilen yenilenebilir enerji kaynağı tarafından desteklenmektedir. Özellikle, ülke elektriğinin yaklaşık %100'ünü yenilenebilir kaynaklardan üretiyor. Böylesi bir aşamada elektrik üretimi çok fazla olduğu için fazla elektrik Bitcoin madenciliğinde kullanılıyor.

Kripto para madenciliği girişimi, Bhutan'ın teknolojinin kilit bir unsur olarak görüldüğü ekonomik büyümeyi teşvik etme çabalarının bir parçasıdır.

DHI CEO'su Ujjwal Deep Dahal, şirketin iflas etmiş kripto para firmaları BlockFi ve Celsius'tan aldığı tüm kredileri geri ödemeyi başardığını açıkladı. DHI'nin Bhutan'daki dijital varlıkların madenciliği maliyetine kıyasla herhangi bir mali kayıp yaşamadığını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ