Kripto para piyasası Cuma günü çılgın bir toparlanma gösterdi. Bitcoin, Ethereum, XRP ve diğer tüm altcoinler yükseldi ve günlerden beri görülmeyen fiyatlara yükseldi.

Bu, kendi başına dikkate değer olsa da, BTC boğalardan yararlanan bir hareketle günlük olarak 8.000 dolarlık fiyat noktasını geri almayı başarırken, garip bir eğilim tespit edildi: Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Satoshi Vision'dan (BSV) tüm Bitcoin forkları fiyatlarda mükemmel bir artış gördü. Aşağıdaki CoinMarketCap'ten sadece dört çatalın (Dash'in teknik olarak bir Bitcoin forku olduğu için beş tane) kesinlikle daha yüksek patladığını gösteren verilere bakın.

Orijinal Bitcoin zincirinin en büyük çatalı olan BCH % 14 artış kaydederken BSV % 40’lık göz kamaştırıcı bir yükseliş gerçekleştirdi.

Bu ani yükseliş daha yüksek seviyeleri bekleyen  birçok yatırımcıyı bu altcoinler için boğa davasına ikna etmiş olsa da, Bitcoin Cash ve diğer forkların fiyatlarındaki rallilerin orta vadede devam etmemesinin önemli bir nedeni var.

Bitcoin Cash Neden Yükseliyor?

İlk olarak, BCH'nin son 24 saat içinde neden bu kadar mükemmel bir fiyat hareketi gördüğüne bakalım.

Forklar,  Bitcoin zincirinin yaratıcısı olduğunu iddia eden Avustralyalı kriptografı ve kodlayıcı Dr. Craig S. Wright'ın üçüncü bir mahkemede üçüncü bir kontrolü olduğunu öne süren belgeler sunduğuna dair haberlerde daha da arttı. Muhtemelen milyarlarca dolar değerinde kripto para biriminde büyük miktarda BTC tutabilecek olan “Tulip Trust” durumu söz konusu.

Bitcoin forkları ile ilgili fikir bu habere yöneliyor: Wright aslında fonlara sahipse ve bunların kontrolünü ele geçirirse, BTC'yi forkların fiyatını yükseltirken piyasaya sürecekti. Bu spekülasyondan daha gerçek olan ise forkundan faydalanmak için Bitcoin pazarını çökertmeyi düşündüğü iddiası.

Ralli Neden Sürdürülebilir Değil

Bu kurulduktan sonra, şimdi Bitcoin Cash ve Bitcoin Satoshi Vision'ın fiyatını göz kamaştırıcı şeklide yükselten rallinin tek önemli nedenini aktarabiliriz. Bu forklar için yarılanma olarak bilinen yaklaşan blok ödül azaltma olayları.

Kendi blok zincirlerine sahip altcoin olsalar da, hem BCH hem de BSV, yarılanma fonksiyonunun tıpkı Bitcoin gibi protokollerine kilitlendiğini de gösterir. Analistler, Bitcoin’in bir sonraki yarılanma fiyatının BTC fiyatını yükseltmesini beklerken, BCH ve BSV yarılanmalarının potansiyel olarak “nihai ölümüne yol açmasına” neden olacak.

Coinmetrics ve Magnet Capital'den Benjamin Celermajer kısa bir süre önce bunun Twitter'da durumun böyle olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Birincisi, madencilik maskaralıklarından dolayı, zincirdeki blok sayısı anlamına gelen BCH'nin blok yüksekliğinin BTC'den binlerce daha fazla olduğunu belirtti. Bu önemsiz gibi görünse de, Celermajer, BTC ve BCH'nin blok yüksekliklerindeki bu tutarsızlığın, muhtemelen ikinci zincirin madencilerini karlılık endişeleri nedeniyle BTC için terk etmeye yönlendireceğini belirtti. Analist şöyle açıkladı:

“Nisan ayında madenciler şu anda aldıkları BCH ve BSV ödüllerinin yarısını almaya başladığında, karları yarıya düşecek (fiyat iki katına çıkmadıkça). Bu, madencilerin Bitcoin'e geçmesine yol açacak ve bu da Mayıs ayına kadar karlılıkta bir azalma olmayacak. ”

Yazdığı bu basit dinamik, muhtemelen iki kısa forkun yatırımcıları arasında “potansiyel olarak kısa vadeli ve uzun vadeli ölümlerine yol açacak” “büyük pazar korkusu ve teslimiyet” yaratacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ