Salvadorluların çoğunluğu, hükümetin Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmesine katılmıyor ve mevzuatın yürürlükten kaldırılmasını istiyor.

Bu Ülke Bitcoin Yasasına Yönelik Farklı Bir Yaklaşım Sergiliyor!

Salvadorluların çoğunluğu, hükümetin Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmesine katılmıyor ve mevzuatın yürürlükten kaldırılmasını istiyor.

Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yapılan bir ankete göre, birçoğu dijital para birimini nasıl kullanacaklarından habersiz olduklarını ve projeye güvenmediklerini söyledi.

Bitcoin anket sonuçları

El Salvador merkezli Cizvit üniversitesinden yapılan ankete göre, ankete katılan 1.281 kişinin en az %67.9'u Bitcoin’in yasal bir para olarak kullanılmasına katılmadıklarını veya kesinlikle katılmadıklarını söyledi. Bu arada, insanların %32'den biraz fazlası bir düzeyde hemfikir olduklarını söyledi.

Ağustos ayında gerçekleştirilen anket, insanların %90'ının net bir Bitcoin anlayışına sahip olmadığını da gösterdi. Diğer %80'i ise kullanımına çok az güvendiklerini veya hiç güvenmediklerini söylerken, 10 milletvekilinden 7'si Bitcoin yasasını yürürlükten kaldırması gerektiğini düşünüyor.

Anket, çoğu Salvadorlu'nun asıl yararlanıcıların, hükümet ve iş liderlerinin yanı sıra yabancı yatırımcılar gibi varlıklı kişiler olacağına inandığını ortaya koydu. Oliva, “Bitcoin kullanmanın olası olumsuz etkileri konusunda çok fazla endişe var” dedi.

Bu, halkın muhalefetinin ilk işareti değil. Geçen hafta vatandaşlar hükümetin kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. Daha önce, muhalif politikacı Jaime Guevara liderliğindeki bir vatandaş grubu, Bitcoin’i yasal para olarak kabul ettiği için ülkeye dava açtı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ