Blok zinciri teknolojisinin kullanımına yönelik olarak dünyanın çok farklı yerlerinde uygulamalar söz konusu.

Bu Ülke Gümrük İşlemlerini Blockchain Üzerinden Yapmaya Hazırlanıyor

Blok zinciri teknolojisinin kullanımına yönelik olarak dünyanın çok farklı yerlerinde uygulamalar söz konusu. Son örnek Azerbaycan’dan gelmiş durumda. IBM, Blockchain teknolojisini gümrük prosedürlerine uygulamak için Azerbaycan hükümetiyle ortaklık çalışmalarını başlattı.

IBM blockchain teknolojisini kargo taşımacılığında kullanacak. Azerbaycan Merkez Bankası Ekim 2018’de çeşitli alanlarda blok zinciri teknolojisinin uygulanmasına yönelik olarak kararlar almıştı.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan Merkez Bankası başkanı Safar Mehdiyev, “Uygulamadaki bilgilere yönelik olarak dışarıdan herhangi bir müdahale olmaksızın veritabanından online olarak elde etmek mümkün olacak” ifadelerini kullanıyor.

Mehdiyev yapılan ortaklığın “Girilen gümrük hizmetlerinin kalitesini artıracağı için hem girişimciler hem de gümrük makamları için faydalı olacağını” vurguluyor.

Blockchain’in gümrük prosedürlerindeki potansiyeli dünya çapındaki hükümetlerin şu an ilgisini çekmiş durumda. Bakü, bu teknolojiyi kendi sınırlarının ötesine taşımak ve oralarda kullanmak istiyor. Mehdiyev, komşu Gürcistan ile birlikte Moldova ve Ukrayna'yı da içeren planların olduğunu ifade ediyor.

Azerbaycan bu teknoloji ile ilgili olarak Gürcistan ve Moldova'nın desteğiyle Ukrayna ile bir proje uyguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ