Brezilya Merkez Bankası (BCB), Kasım ayında yeni bir anlık ödeme sistemi başlatmayı planladığını açıkladı.

Bu Ülke Kripto ile Rekabet Edecek Anında Ödeme Platformu Vaat Ediyor

Brezilya Merkez Bankası (BCB), Kasım ayında yeni bir anlık ödeme sistemi başlatmayı planladığını açıkladı.

Brezilya Anlık Ödeme Programı (PIX) olarak adlandırılan platform, cep telefonu, internet bankacılığı veya belirli ATM'ler aracılığıyla eşler arası ve işletmeler arası işlemleri 10 saniye veya daha kısa sürede kolaylaştıracak.

20 Şubat'ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, BCB tarafından lisanslanan tüm finans ve ödeme kurumları için 500.000 aktif müşteri hesabına PIX aktarımlarını kolaylaştırmak için gerekli işlevleri sağlamak zorunlu olacak.

Sürüm, işlemlerin bir QR Kodu kullanılarak veya cep telefonu numarası, e-posta veya vergi mükellefi kimlik numarası gibi tanımlayıcı bilgiler girilerek gerçekleştirileceğini belirtir.

Kripto Para Birimlerine Yanıt Olarak Tasarlanmış Pıx

Yerel medya kuruluşu Livecoin'e göre, BCB Başkanı Roberto Campos, platformun São Paulo'daki bir açılış etkinliğinde video konferans yoluyla konuşurken dağıtılmış defter tabanlı ödeme sistemlerine karşı rekabet etmeyi amaçladığını açıkça belirtti:

“Pix, insanların hem ucuz, hızlı, şeffaf ve güvenli bir ödeme aracına sahip olma ihtiyacından ortaya çıktı. Bitcoin, kripto para birimleri ve diğer şifreli varlıkların yaratılması konusunda ne olduğunu düşünürsek, ihtiyaçtan gelir. Böyle özelliklere sahip bir enstrümana sahip olmak istiyoruz."

Campos, PIX platformunu 2020 boyunca merkez bankası için en önemli öncelik olarak nitelendirdi. PIX'in daha verimli olacağını ve “toplum için büyük bir maliyet yarattığı için fiziksel paraya sahip olması gereken insanlardan çıkarılmasına yardımcı olacağını” da ekledi.

Vergi Ödemelerinde Kullanılacak PIX

BCB’nin web sitesi, banka ve Ulusal Hazine Sekreterliği’nin bu ayın başlarında, Brezilya vatandaşlarının Kasım 2020’den itibaren PIX’i kullanarak federal vergi ödeyebileceğini görecek bir anlaşma imzaladıklarını belirtiyor.

Yayın, hükümetin gelecekte platformu kullanarak gelir vergisi iadeleri, sosyal yardımlar ve hibeler gibi ödemeler yapmaya niyetli olduğunu da ekliyor.

Brezilya Finansal Sistem ve Çözünürlük Örgütü Merkez Bankası direktörü João Manoel Pinho de Mello, PIX'in ülke içinde bir finansal devrim için katalizör içereceğini tahmin ederek “Anında ödemeler Brezilya'da büyük bir devrim getirecek.” vurgusu yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ