Ukraynalı yetkililer, kripto borsalarının kara para aklama ve diğer yasadışı finansal faaliyetlere karıştığını söylüyor.

Ukraynalı yetkililer, kripto borsalarının kara para aklama ve diğer yasadışı finansal faaliyetlere karıştığını söylüyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), 2021'in başından bu yana yasadışı finansal işlemlere karıştığı bildirilen birkaç kripto borsasını kapattı.

Kapatma Kararı

SBU tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, "gizli kripto para borsaları" ağı ülkenin başkenti Kiev'de bulunuyordu ve toplu olarak suç faaliyetiyle bağlantılı aylık 1,1 milyon dolarlık bir ciro işledi.

SBU'nun duyurusu, yasadışı kripto borsalarının anonim işlem hizmetleri sağladığını ve bu da onları kara para aklama riski haline getirdiğini iddia etti. Nitekim, Ukrayna devlet güvenlik servisi, bazı kişilerin ülke çapında protestolar düzenlemek için bu platformlar aracılığıyla fon aktardığını belirtti.

SBU'ya göre, bu yasadışı fonlar, Qiwi, WebMoney ve Yandex gibi yasaklı Rus ödeme işlemcileriyle bağlantılı e-cüzdanlardan geldi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ukrayna devlet güvenlik servisinin ayrıca, kripto değişim platformlarına yapılan baskınlar sırasında şüpheli yasadışı faaliyet kanıtları ve şirketler için sahte kuruluş belgeleri içeren bilgisayarları kurtardığı bildirildi.

Kapatma haberi, elektriği PlayStation 4 konsollarını kullanarak kripto para madenciliğine yönlendirdiğinden şüphelenilen bir depoya yapılan benzer bir baskının hemen ardından geldi. Ancak, yerel bir işletme yayını olan Delo tarafından yapılan bir araştırma, tesisin kripto çiftçiliği için değil oyun içi para birimi üretmek için kullanıldığını ortaya çıkardı.

Yeni Yasa

Bu arada, Ukrayna parlamentosu ülkedeki kripto ödemelerini yasallaştırmak için yeni bir yasa tasarısı düşünüyor. Bununla birlikte, yasama eylemi, Ukrayna'da yasal para birimi olarak sınıflandırılmayan Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin statükosunu değiştirmeyecek.

Ülkenin merkez bankası da ulusal bir dijital para birimi projesi üzerinde çalışıyor. Ukrayna Ulusal Bankası, Temmuz ayında bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmak için resmi yetki aldı. Dijital Dönüşüm Bakanlığı, dijital varlıklar ve CBDC'ler için ortak bir strateji üzerinde Stellar Development Foundation ile ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ