İsveç ülkesi bir e-kronu test etmeye başladı ve bu da onu merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğru bir şekilde serbest bırakılmasına çok daha yakın hale getirdi.

Bu Ülke, Yeni Merkez Bankası Dijital Para Birimini Test Ediyor

İsveç ülkesi bir e-kronu test etmeye başladı ve bu da onu merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğru bir şekilde serbest bırakılmasına çok daha yakın hale getirdi. Pilot program Şubat 2021'e kadar bir yıl boyunca faaliyete geçecek.

E-krona resmi olarak halk tarafından kullanılmak üzere başlatılırsa ve bu fikir, blockchain destekli bu para biriminin ülke çapında geleneksel ödemeleri ve bankacılık faaliyetlerini yönlendireceği yönünde. Bir kredi kartını kaydırmak veya fiat para birimi harcamak yerine, günlük işlem blok zincirine geçebilir.

CBDC'ler bugünlerde sıcak bir konu ve İsveç, gerçek, çalışan bir ulusal kripto para birimi gibi görünen şeyi açıklayan ikinci ülke (Bahamalar'dan sonra). Bahamalar, Aralık ayında bir CBDC pilot programı başlattı ve 2020'nin ikinci yarısında tam bir sunum planlıyor.

Çin kendi CBDC'sini geliştirdiğini açıkladı, ancak şu ana kadarki gelişmeler İsveç ve Bahamalar kadar uyumlu değil.

 İsveç'te bir CBDC başlatmak mevcut İsveç duyarlılığına uygun görünmektedir - ülke zaten dünyanın en nakitsiz toplumlarından biri durumunda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ