Malezya makamları, 85 adet Bitcoin madencilik cihazları soygunuyla ilgili olarak beş kişiyi tutukladı. Cihazlar 29 Ekim'de Seremban kasabasındaki bir dükkandan çalınmış durumda.

Bu Ülkede Bitcoin Madencilik Donanımı Hırsızların Hedefi Haline Geldi

Malezya makamları, 85 adet Bitcoin madencilik cihazları soygunuyla ilgili olarak beş kişiyi tutukladı. Cihazlar 29 Ekim'de Seremban kasabasındaki bir dükkandan çalınmış durumda.

Cihazların kendilerinin yaklaşık 10 bin dolar değerinde olduğu ifade ediliyor. Soygunun ardındakilerin cihazları satmak amacıyla makineleri çaldığı düşünülüyor.

Bitcoin Madencilik Soygunu Baskınlarında Beş Kişi Tutuklandı

Yerel basın kuruluşlarından Bernama'da yer alan bir habere göre, polis Bitcoin madenciliği donanım soygununu düzenlediğinden şüphelenilen beş kişiyi tutukladı. Tutuklananlar arasında dört kişi ve 25 ila 46 yaşları arasında bir kadın da bulunuyor. Bireylerden ikisinin Endonezyalı olduğu bildiriliyor. Beş kişiden hiçbirinin daha önce herhangi bir suça karışmadığı ve sicillerinin temiz olduğu ifade ediliyor.

Madencilik birimleri daha önceki zamanlarda da hırsızların hedefi olmuştu.

Seremban polis gücünün amiri Mohd Said, yetkililerin tutuklamaların ayrı bir baskın sırasında gece yarısı ve yerel saatle 4.30 arasında yapıldığını doğruladı. Polis, tutuklamalarla birlikte, soygun sırasında kullanıldığına inanılan iki aracı ve sondaj ekipmanını da ele geçirmiş durumda.

Tutuklananların, Bitcoin madencilik ekipmanlarının kullanıldığı bir dükkanın yanında bir bina kiraladıklarına inanılıyor. Madencilik cihazlarına erişmek ve içeride yer alan bilgisayar donanımını kullanmak için duvardan delik açtıkları ifade ediliyor.

Seremban polis gücünün amiri Mohd Said, bugün erken saatlerde yapılan tutuklamalarla ilgili bir konferansta basına bilgi verdi. Bir dükkan sahibinin 29 Ekim'de çalınan 85 madencilik donanımının olduğunu bildirdiğini vurguladı ve açıklamalarında şu ifadeleri kullandı.

"Kiranın amacı, makinelerin hareketlerini izlemekti. Çaldıkları Bitcoin madencilik donanımıyla kendilerini idare edebileceklerini düşündüler."

Bu gelişme Bitcoin madencilerini hedef alan hırsızlar hakkında ilk kez bildirilen bir durum değil. 2018 yılında, İzlandalı yetkililer 600 kayıp Bitcoin madencilik donanımı ile ilgili olarak on bir kişiyi tutuklamışlardı. Yerel polis örgütlü soygunu tarihinin en büyüğü olarak nitelendirmişti. Benzer şekilde, aynı yıl, İngiltere, Derbyshire'da 18 adet Antminer S9 Bitcoin madencilik donanımı çalınmıştı.

Madencilik donanımları ortalama bir suçlu için kripto para birimlerinden çok daha kolay hedefler anlamına geliyor. Borsaların veya bireylerin cüzdanını kırmak, önemli teknolojik uzmanlık gerektiriyor. Bu arada, eski moda kaba kuvvet ile bilgisayar sistemleri çalınabilir. Madencilik donanımları da bu yüzden değerli bir hedef oluşturur. Çünkü hırsızların hırsızlıktan kazanmaları için bu madencilik donanımlarını satmalarına da gerek bulunmuyor. Bunun yerine, onları Bitcoin ağı üzerinde dağıtabilirler ve ekipmanın maliyetinin büyük bir yükü olmadan madencilik yapmalarını sağlarlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ