Avustralya, 2020'nin başlangıcından bu yana kripto alanında çok aktif. Ancak, altındaki toprak, kripto para birimlerine yönelik düzenleyici yaklaşımı açısından geride kalıyor.

Bu Ülkede Bitcoin

Avustralya, 2020'nin başlangıcından bu yana kripto alanında çok aktif. Ancak, altındaki toprak, kripto para birimlerine yönelik düzenleyici yaklaşımı açısından geride kalıyor. Independent Reserve’den Adrian Przelozny, yakın zamanda yapılan bir röportajda bu durumu yorumladı.

Avustralya'nın dijital varlıklarla ilgili net düzenlemelerle Singapur gibi ülkeler üzerindeki en büyük dezavantajının, Avustralya'da çok fazla düzenleyici otoritenin olması olduğunu belirtti. Ayrıca Avustralya'nın AML düzenlemelerinin bu alanda nasıl uygulanması gerektiğine dünya çapında sık sık bakıldığına dikkat çekiyor.

Avustralya'daki Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu [ASIC] ve Avustralya Rezerv Bankası [RBA] gibi diğer düzenleyici makamların her birinin farklı bir düzenleme tanımı olduğunu ekledi. Bu, çok fazla karışıklık yarattığını kaydetti. Daha fazla açıklama yapan Przelozny,  “Dolayısıyla, Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi'nin [AUSTRAC] dijital para birimi olarak sınıflandıracağı bir şey, vergi amaçları için dijital para birimi olarak sınıflandırılmayabilir, bu da diğer tüm sonuçlara sahiptir. Singapur'da sadece bir düzenleyici vardır, Singapur Parasal Otoritesi [MAS] ve her şeyi yapar; koordinasyon çok daha iyi” vurgusu yapıyor.

Bu, dijital varlıkları benimseyen Avustralya'nın ana itici güçüydü. Yetkili, diğer nedenlerden, düzenleyicilerin riskleri azaltma ve tüketicileri korumaya ilişkin riskten kaçınma gibi göründükleri endişelerini içeriyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ