Kripto dünyası, farklı ülkelere genişlerken, çoğu kişi teknolojiye şüpheyle yaklaştığından herkes tarafından kabul edilmedi. Endonezya'nın merkez bankası 2017'de Bitcoin ve diğer kriptoları meşru bir ödeme aracı olarak tanımadı ve ödemelerde kullanım

Bu Ülkede Kripto Para Endüstrisi Güç Topluyor

Kripto dünyası, farklı ülkelere genişlerken, çoğu kişi teknolojiye şüpheyle yaklaştığından herkes tarafından kabul edilmedi. Endonezya'nın merkez bankası 2017'de Bitcoin ve diğer kriptoları meşru bir ödeme aracı olarak tanımadı ve ödemelerde kullanımı yasakladığını açıkladı. Ancak, diğer blockchain tabanlı varlıklarla ticaret yapma yasağını genişletmedi.

Endonezya merkez bankası, kriptoyu bir ödeme şekli olarak kullanma yasağını kaldırdıktan kısa bir süre sonra Jakarta, vadeli işlemlerde kripto para birimi ticaretine izin verdi. İzin, dört aylık bir incelemeden sonra verildi ve tüketicileri kriptoların oynaklığından korumak için korunma araçları sağlamak üzere onaylandı. Aslında, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Denetleme Ajansı Başkanı Dharma Yoga, daha önce kripto para birimlerinin vadeli işlem borsalarında alınıp satılabilecek bir emtia olarak görülmesi gerektiğini söylemişti.

Yoga, vadeli işlemler  ve kripto borsalarını düzenleyen düzenlemeleri açıkladı; ancak vadeli işlemler ticareti yüksek asgari sermayeye ihtiyaç duyduğundan ve genç pazarının büyümesini engellediğinden, sıkı normlar tüccarlar için olumsuzluğa işaret ediyor. Kısa bir süre sonra, ülkenin CFTC'si, faaliyet izni almak için ülkedeki tüm kripto borsalarına kayıt yaptırmasını ve ardından Tokocrypto'nun ülkenin ilk resmi kayıtlı platformu olmasını emretti.

Tokocrypto'nun ardından, Endonezya’nın en büyük kripto şirketi Indodax, 29 Ocak'ta Bappebti'ye resmi olarak kaydolduğunu açıkladı. O tarihte, borsa CEO'su Oscar Darmawan, kullanıcılardan finansal kurumla kayıtlı borsalarda işlem yapmalarını istemişti ve Bappebti tarafından genellikle sıkı olarak görülen gereksinimin tüketici koruması için olduğunu da ekledi.

Endonezya’nın CFTC'si de geçtiğimiz günlerde Singapur merkezli bir kripto borsasına yeşil bir ışık yaktı Merkez organa kayıt, Zipmex'in Endonezya fiatına, Rupiah'a karşı ticaret teklif etmesine izin verecek.

 Söz konusu borsa olan Zipmex, yakın zamanda Tayland’ın SEC’inden de benzer bir işletme lisansı aldığı için genişleme çılgınlığı yaşıyor. Singapur merkezli borsa aslında Avustralya'da ticaret hizmetleri sunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ