Kripto paralar konusunda ülkelerin farklı tutumları devam etse de konuyu resmi statüde ele alan çalışmaların yapıldığını görüyoruz.

Kripto paralar konusunda ülkelerin farklı tutumları devam etse de konuyu resmi statüde ele alan çalışmaların yapıldığını görüyoruz. Bu çerçevede yasallaştırma çabaları söz konusu.

Bu noktada Ukrayna Bitcoin ve kripto para birimlerini yasal hale getiren kanunu çıkarmış durumda. 4 ay önce çıkarılan ve kabul edilen yasayı Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelanskyy yeniden görüşülmesi için parlamentoya göndermişti.

Parlamento yasayı yeniden ele alarak onaylaması için Zelanskyy’e sunmuştu. Bu gelişmeler üzerine Bitcoin’e yasal statü kazandıran kanun imzalanarak yasallaştı.

Alınan karar kripto para birimleri açısından önemli bir hamle. Zira kripto para birimlerinin ekonomik alanda yerini sağlamlaştırması biraz da devletler tarafından tanınmasına bağlı. Bu çerçevede yasal hale gelmesi kripto para birimlerine değer katıyor.

Kripto para birimlerinin yasal hale gelmesi aynı zamanda ticari faaliyetlerde kripto para kullanımını da artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kripto paraların kullanımı ne kadar yaygınlaşırsa o kadar çok benimsemenin de söz konusu olacağını ifade ediyor. Bu durum diğer devletlerin de yasa yapmasına yönelik bir baskı unsuru oluşturabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ