Polonya, İngiltere Merkez Bankası'ndan 100 ton altın aldı ve dünyanın en büyük külçe sahibi oldu. Bunun yerine bu parayı Bitcoin'e yatırmak fayda sağlar mı?

Bu Ülkeden 100 Ton Altın Alım Hamlesi – Ya Bitcoin Alınsaydı?

Polonya, İngiltere Merkez Bankası'ndan 100 ton altın aldı ve dünyanın en büyük külçe sahibi oldu. Bunun yerine bu parayı Bitcoin'e yatırmak fayda sağlar mı?

BNN Bloomberg’e göre, Merkez Bankası Başkanı Adam Glapinski gazetecilere verdiği demeçte, altın rezervlerinin “ülkenin gücünü” temsil ettiğini söyledi.

Bitcoin Değil Tonlarca Altın

Polonya Hükümeti'nin ilave 100 ton alması, 2018'de 126 ton satın alan ülkenin rezervlerini 228.6 tona çıkardı. Polonya Merkez Bankası, Polonya'yı dünyadaki en büyük külçe sahibi 22. ve Doğu Avrupa Bölgesi’nin en büyük altın sahibi yaptı. Toplam değer yaklaşık 121.9 milyar dolar.

Kasım 2018’de, İngiltere Merkez Bankası Venezela’ya ait olan 14 ton altını geri vermeyi reddetti. Şimdi herkesin aklındaki soru şu: Bir ülke altını geri getirebilse bile, altını elinde tutan ülke geri vermeyi reddederse ne garantisi var? Venezuela durumunda, İngiltere Merkez Bankası sigorta ile ilgili meseleler nedeniyle reddetti ve Venezuela’nın altınla ne yapmayı planladığını bilmek istedi.

Endişeli Ekonomik Hareketler Yapan Ülkeler

Büyüyen politik ve ekonomik kargaşayla birlikte, kripto para birimlerinin elde tutulması güvenli ve sansürsüz bir varlık olarak duruyor. Polonya, bir ekonomi için yeterince ilerici olarak görülmeyen ve bazen de yararsız olduğu düşünülen hamleler yapan tek ülke değil.

Son zamanlarda, bir Alman bankası küçük depozitolu müşteriler için negatif faiz oranları uygulamaya başlamış durumda. Genellikle bu tür kararlardan en kötü şekilde etkilenenler küçük müşteriler. Olumsuz faiz oranları, esas olarak, bir müşterinin, basitçe bir banka hesabına sahip olduğu için tahsil edildiği ve böyle bir hareketin, zaten acı çekenlerden para alacağı anlamına gelir. Avrupa Merkez Bankası, 2014 yılında negatif faiz oranları getirmişti

Benzer şekilde, Venezuela gibi ülkeler çok büyük ekonomik kargaşaya maruz kalıyor ve birçoğu bundan etkilenmiş durumda. Bir aile hayatını devam ettirmek için en temel ihtiyaçlarını dahi alamaz durumda.

Peki bu kadar miktar Bitcoin alınsaydı ne olacaktı? Elbette piyasanın coşabileceğini söyleyebilirdik. Diğer taraftan Bitcoin altından daha taşınabilir ve pratik olduğu için herkesin kendi söyleyebileceği pratik altın versiyonu aslında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ