Merkez bankası grubu, merkez bankası dijital para birimleri için olası vakaları değerlendirecek.

Bu Ülkelerin Merkez Bankaları Merkezi Dijital Para Birimi İçin Bir Araya Geliyor

Türkiye’de kripto para dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Selcoin bugün bir duyuru paylaşarak Japonya Merkez Bankasının bir açıklama yaptığını ve Avrupa Merkez Bankası, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin merkez bankalarıyla kendi dijital parasını yapma konusunda bir grup oluşturulduğunu açıkladı.

Selcoin’in açıkladığı ilgili haber şu şekilde yer alıyor:

Kanada Bankası, İngiltere Bankası, Japonya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank ve İsviçre Ulusal Bankası, Bank for International Settlements (BIS) ile birlikte kendi ülkelerinde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için olası durumlarla ilgili olarak deneyimleri değerlendirirken paylaşacakları bir grup oluşturdular

Grup CBDC kullanım örneklerini değerlendirecek; sınır ötesi birlikte çalışabilirlik dahil ekonomik, işlevsel ve teknik tasarım seçenekleri; ve gelişen teknolojiler hakkında bilgi paylaşımında bulunacak. İlgili kurumlar ve forumlarla - özellikle Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) ile yakın işbirliği içinde olacaklar.

 Grubun başkanlığını BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré ve Bank of England Başkan Yardımcısı ve CPMI Başkanı Jon Cunliffe yönetecek. Toplantıda katılımcı kurumların kıdemli temsilcileri de yer alacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ