Giderek daha fazla ülke sıkı kilitleme kısıtlamalarını hafifletmeye çalıştıkça, ikinci bir enfeksiyon dalgasının risklerini azaltmak için halka açık yerlerde sosyal mesafeyi yönetmede zorluklar devam etmektedir.

Bu Uygulama Sosyal Mesafeyi Koruma Amacında

Giderek daha fazla ülke sıkı kilitleme kısıtlamalarını hafifletmeye çalıştıkça, ikinci bir enfeksiyon dalgasının risklerini azaltmak için halka açık yerlerde sosyal mesafeyi yönetmede zorluklar devam etmektedir.

Hollandalı bir blockchain bilet şirketi olan GUTS, 22 Nisan'da kamusal alanlarda kalabalıkları ve demografik bilgileri düzenlemek için bir dijital erişim sistemi tasarladığını açıkladı. Sistem, 2016'dan beri kullanılmakta olan mevcut sistem ve uygulamasının bir modifikasyonudur. Şirket, bir hafta gibi kısa bir sürede yeni sitelerde çalışabileceğini söyledi.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Sistem, bir cep telefonuna ve doğrulanmış bir telefon numarasına bağlı benzersiz bir dijital cüzdan sağlayarak çalışır. Kullanıcılar evde beklerken belirli bir kamusal alana erişim talep eder ve daha sonra belirli bir süre için geçerli bir dijital giriş bileti alırlar.

Kamusal alanın o sırada ne kadar kalabalık olduğuna veya çeşitli demografik özelliklere dayalı olarak erişim verilebilir veya reddedilebilir - yaşlı insanlar örneğin belirli zaman dilimleri sırasında öncelikli erişime sahip olabilirler. Halkın üyeleri ayrıca hangi alanların meşgul olup olmadığını görmek ve kendi risk profillerine bağlı olarak ziyaret edip etmemeleri konusunda öneriler almak için uygulamayı kullanabilir.

Gizlilikle ilgili konular

Amsterdam şirketi, uygulamanın güvenlik gerekliliklerine uygun olduğunu ve bazı önlemlerin artık gerekli olmadığında tüm verilerin kolayca silinebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, uygulamaları izleme konusunda gizlilik endişeleri olduğunu kabul ediyorlar:

“Temel hakların istilası söz konusu olduğunda, neyin daha önemli olduğuna dair bir değerlendirme vardır: sağlığımız veya mahremiyetimiz. Bu özel durumda sağlığımızın hüküm sürdüğü sonucuna vardık, ancak bunun sadece katı koşullar altında durumun yürekten olduğuna inanıyoruz. ”

Bir blockchain girişimi olan Chiliz, futbol taraftarlarının dijital geçişleri kullanarak kademeli olarak stadyumlara dönmelerine izin veren bir çözüm üzerinde çalışmaya başladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ