1 Ağustos, BCC ve BTC son gelişmeler

1 Ağustos geldi çattı. Ancak Bitcoin her zamanki gibi sakinliğini koruyor. Bugün Bitcoin'in fiyatı 10.000 TL üzerine kadar çıktı. Birçok büyük borsanın desteklemediği, ancak yine de kendine destek bulan Bitcoin Cash ile ilgili son gelişmeler nelerdir?

Açıkcası ortada karışık ve net olmayan durumlar var. Bitcoin'in çatallanması söz konusu ve Bitcoin Cash (BCC veya BCH) ağ gelişmeleri gün yüzüne çıkıyor. Bitcoin Cash'i destekleyen borsa ve cüzdanlar, kullanıcılarına BTC bakiyesi kadar BCC verecekler. Yani örneğin, 10 BTC'niz varsa, 10 BCC de hesabınıza dahil edilecek. Mantıken baktığımızda sizlere havadan 10 BCC kazandıracak. Ancak ortalığın son derece sakin olması ve sanki hiçbir gelişme yok gibi bir gün geçirilmesi, biraz da hayra alamet değil gibi duruyor.

Bu süreç boyunca, yatırım yapmaktan kaçınılmalı. BTC'nin hiç etkilenmemesi aslında, yerini koruyacağı anlamna geliyor. Ama BCC'nin tam anlamıyla kullanılmaya başlanması ile BTC fiyatlarında düşüşler yaşanacak mı bizler de merak ediyoruz. Bitcoin Cash'in fiyatı şuan 1.000 TL civarlarında. Bir yandan Bitcoin tüm kripto piyasasının %50'sini elde tutmuşken bizi nasıl bir gün veya hafta bekliyor hep birlikte göreceğiz.

Peki ya ne olacak?

Bazı yatırıcımcılara göre şuan etkisi hissedilmese de, çatallanma sonrası oluşan BCC'nin ileride BTC'yi büyük oranda etkileyeceğini düşünüyorlar. BTC'nin yarısına sahip olduğu pazarda, başına kötü bir şey gelmesini beklemiyoruz. Ancak ortada bir kargaşa olduğu aşikar. Borsalardan gelen mailler, destekliyoruz veya desteklemiyoruz derken, BCC için alış ve satış emirleri girilen borsalar ortalığı iyice karıştırıyor.

Bu durumda biraz beklenilmesi lazım. Yani herşey bir günde belli olmayacaktır. Aklımıza hemen Etherum ve Etherum Classic’i getirelim. Bu çatallanmanın da oturması birkaç hafta kadar sürmüştü. Bitcoin ve Bitcoin Cash için de bu durum geçerli olabilir. 

Havadan Bitcoin Cash mi gelecek?

Aslında çoğu yatırımcının kafasında bu soru var. Bu soruyu şöyle açabiliriz. Bitcoin Cash’i destekleyen ulusal ve yerel firmalar kullanıcılarına zaten destekleyip desteklemedikleri ile ilgili mailler gönderdi. Yerel borsalardan; Koinim ve Paribu BCC’yi destekleyeceklerini ve kullanıcıların sahip olduğu BTC kadar, hesaplarına BCC ekleyeceklerini açıkladı. BTCTürk ise, BCC’yi desteklemeyeceklerini ve yollarına sadece Bitcoin ile devam edeceklerini açıkladılar.

Eğer bu yerel borsalarda veya Bitcoin Cash’i destekleyen ulusal borsalarda olan BTC cüzdanınızda ne kadar bakiyeniz varsa, bununla birlikte sahip olduğunuz bakiye kadar BCC hesabınıza eklenecek. Yani hem BTC, hem de BCC bakiyeniz oluşacak. Buna havadan gelen para demek için biraz erken de olsa, oluşturacağı kâr ve zararı dediğimiz  gibi birkaç hafta içerisinde belli olacak.

Şöyle düşünmekte fayda var; örneğin BCC’yi destekleyen bir borsa sitesinde 1 tane BTC’niz var. Aynı şekilde hesabınıza da 1 BCC dahil edildi. Şuan bir BTC’nin fiyatını 10.000 TL olarak ele alalım ve BCC’nin fiyatı da şuan 1.000 TL. Yani hesabınızda bu SEGWIT sürecinde 11.000 TL toplam para olmuş olacak. Ancak; şöyle bir detay söz konusu. Eğer Bitcoin’in fiyatı 9.000 TL’ye düşerse ve BCC 1.000 TL’lik fiyatını korursa, bu iki koinin toplam fiyatı aslında yine 10.000 TL olmuş olacak. Yani BTC bakiyenizi eşitlemek için BCC’nizi elden çıkarmanız gerekecek. İkinci senaryo ise, BTC’nin fiyatının artması. Böyle bir durum oluşursa zaten hesabınıza tanımlanan BCC’ler, size tamamen havadan gelmiş para olacaktır.

Sonuç

Ne yazık ki şuan sonucu bizler de tahmin edemiyoruz. Sürecin şuan devam etmesi ve blok zincirlerinin ayrılması halinde BCC diye bir para biriminin çıkması aşikar. Daha doğrusu BCC, BTC’yi nasıl etkileyecek sorusunu sormamız gerekiyor. Bunun için sanırım en az 1 hafta beklememiz gerekiyor. Son gelişmelerden sizleri tekrar haberdar edeceğiz, bizi takipte kalın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ