Yaklaşan FOMC toplantısı, Bitcoin fiyat yükselişini izlerken kripto topluluğunun önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasaya ne olmasını beklemesi gerektiğini vurgulayacak.

Bugünün FED Toplantısı Bitcoin

Yaklaşan FOMC toplantısı, Bitcoin fiyat yükselişini izlerken kripto topluluğunun önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasaya ne olmasını beklemesi gerektiğini vurgulayacak.
Önde gelen dijital varlık için haftalarca süren konsolidasyonun ardından BTC, son zamanlarda yayınlanan pozitif TÜFE verilerinin ardından kısa bir sıçrama kaydetti.

Son yedi gün, piyasa değerine göre en büyük kripto varlığı olan Bitcoin'in (BTC), kripto ekosistemi başka bir rollercoaster yolculuğuna hazırlanırken yüzde 1,5'ten fazla hafif bir kazanç kaydettiğini gördü. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin beklenen açıklaması, BTC ve tüm kripto piyasası için oyunun kurallarını değiştirecek.

FOMC Toplantısından Ne Beklenmeli?

14 Aralık, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yılın son toplantısını ifade ediyor. Beklendiği gibi, üyeler enflasyon ve olası bir faiz oranı artışı için güncellenmiş tahminlerini müzakere etmeli ve yayınlamalıdır. Ayrıca, Fed yıl için son noktasal grafik raporunu yayınlayacak.

Bu noktalı arsa Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olmak üzere yılda yalnızca dört kez yayınlanır ve FOMC'nin işsizlik oranları, gayri safi yurtiçi hasıla  GSYİH ve önümüzdeki aylar için öngörülen enflasyon gibi ekonomik tahminlerinin bir tablosunu temsil eder. Ayrıca, nokta grafiğine dayalı olarak, tüm komite üyelerinin olası bir faiz artışının uzun vadede etkisine ilişkin görüşlerini yayınlamaları beklenmektedir.

Yatırımcılar, uzun vadeli faiz oranlarındaki uzlaşmanın daha geniş finansal piyasaları nasıl etkileyebileceğini görmek için piyasa bilgilerini kullanabilirler. Sonuç olarak, piyasa oyuncuları ve BTC yatırımcıları, gelecek yıl için resmi enflasyon projeksiyonunu ve aynı dönem için beklenen faiz oranını yakından takip edeceklerdir.

Tanınmış ekonomi muhabiri Colby Smith'e göre, son nokta grafiği, Aralık ayı için 50 baz puanlık bir durdurmaya oy veren çoğu üyenin kararını yansıtıyordu. Ancak önümüzdeki hafta ortaya çıkacak soru, Jerome Powell liderliğindeki Fed'in 25 baz puanlık yavaş bir faiz artırımından yana olup olmayacağıdır.

Bitcoin Yıl Sonu Rallisi Görecek mi?

Önde gelen dijital varlık için haftalarca süren konsolidasyonun ardından BTC, pozitif CPI verilerinin ardından kısa bir sıçrama kaydetti. Ek olarak, ABD Çalışma Bakanlığı, önceki TÜFE performansının, Ekim ve Kasım ayları arasında kabaca yüzde 0,1'lik bir artışla içler acısı olduğunu bildirdi. Böylece Fed geçen ay enflasyon oranlarını yüzde 7,3 olan tahminlere karşı yüzde 7,1 artırdı. Bu arada, olumlu TÜFE verileri, BTC'yi son haftalarda bir ilk olarak 18.000 $ fiyat seviyesine doğru itti.

Mevcut Coingecko verilerine göre, yazı yazıldığı sırada BTC, son 24 saatte yaklaşık yüzde 2,4'lük bir artışın ardından 17.833 dolardan işlem görüyordu. Fiyat artışının bir sonucu olarak BTC, yatırımcıların yeni bir fiyat yükselişi başlatabilecek bir dip için varlığın fiyat hareketini yakından izlemesiyle dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, negatif TÜFE verilerinin ve Fed'in enflasyon oranlarına ilişkin daha sıkı bir hamlesinin, Nisan ve Ağustos fiyat tersine dönüşlerinde olduğu gibi, BTC için olası herhangi bir ralliyi alt üst edebileceğini belirtmekte fayda var.

Analistler, Fed'in yakın tarihli öncüllerine dayanarak, FOMC'nin toplantı sonucunun Fed'in oranları agresif bir şekilde artırmayacağını göstermesini bekliyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ