Onecoin bitcoin dolandırıcılığı operasyonunun mağdurlarının yasal temsilcisi Jonathan Levy, Bulgar savcısını Onecoin'e karşı kasıtlı olarak harekete geçmemekle suçladı.

Bulgar Başsavcısı Onecoin Dolandırıcılarına Karşı Kasıtlı Olarak Hareket Etmemekle Suçlandı

Savcı Ruja Ignatova'nın Annesine Karşı Harekete Geçmeyi Reddetti

Onecoin bitcoin Ponzi planının kurbanlarını temsil eden bir avukat olan Jonathan Levy, suç planının beyinlerinin Bulgar başsavcısı Ivan Geshev'den koruma alıyor olabileceğini öne sürdü. Avukat, Bulgaristan adalet bakan yardımcısı Yuliya Kovacheva'ya hitaben yazdığı açık mektupta, Geshev'in eylemsizliğinin Onecoin'in yeni kurbanlarını milyonlarca dolar dolandırmasına izin verdiğini iddia etti.

Levy'ye göre savcı, Interpol, Europol ve Alman kolluk kuvvetleri tarafından çıkarılan tutuklama emirlerinin varlığına rağmen, kilit Onecoin beyni Ruja Ignatova'nın annesine karşı harekete geçmedi.

Ignatova, kolluk kuvvetlerinin onu Onecoin'in itici gücü ve entelektüel mucidi olmakla suçlamasının ardından Europol'ün en çok arananlar listesine alındı. Ajans o zamandan beri Ignatova'nın yakalanmasına yol açabilecek bilgileri olan herkese 5,300 dolardan fazla bir ödül teklif etti.

Bulgar Hükümeti Başsavcıyı Soruşturmaya Çağırdı

Bu arada Levy, Geshev'in davranışından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdiği mektupta, savcıyı yalnızca Veska Ignatova'ya (Ruja'nın annesi) karşı harekete geçmemekle değil, aynı zamanda “Bulgaristan'daki diğer Onecoin mafyasına karşı harekete geçmemekle de suçluyor.”

Mektup ayrıca, Geshev'in harekete geçmesi durumunda Onecoin'in dehalarının operasyonları durdurmak zorunda kalacağını da öne sürüyor.  Levy şöyle devam etti:

Savcılığın bu ihmali, OneCoin'in Sofya ofisinin Avrupa, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya'da faaliyetlerini sürdürmesine ve yeni kurbanlardan aylık olarak kripto para biriminde ( BTC , ETH , USDT ) milyonlarca Euro ödeme almaya devam etmesine izin veriyor.

Levy mektubunu, Bulgar hükümetini savcının davranışları hakkında soruşturma başlatmaya çağırarak bitirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ