Bulgaristan hükümeti Bitcoin zengini oldu

Çoğumuzun bildiği üzere bir operasyon yapıldığında ele geçirilen ürünlere devlet el koymaktadır. Bu silah, teknolojik aletler olabileceği gibi uyuşturucu vb. aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Peki aklınıza şu hiç geldi mi: Bir devlette yolsuzluk operasyonları sonucunda binlerce Bitcoin ele geçirilse ne olur? Hadi diyelim geçirildi, devlet bunun üzerinde tasarruf edebilir mi? İşte bu durum tam olarak Bulgaristan'da yaşandı

Bilindiği üzere terör örgütleri,çeteler transfer aracı olarak kripto paraları kullanmayı çok severler zira kimliklerini çok rahat gizleyebiliyorlar. Bu durumun bilincinde olan Bulgaristan hükümeti Mayıs ayında yolsuzluk operasyonları başlattı. Uzunca bir süre de bu operasyonlar devam etti. Bir organize terör örgütünü kendisine hedef olarak belirleyen Bulgar hükümeti uzun bir süre örgütün faaliyetlerini izledi. Polis yetkililerine göre, suç örgütü ülkeye gıda ithalatı yaparken gerekli gümrük ücretlerini ödememek adına Bulgaristan gümrüklerindeki bilgisayarlara girdi. 

Çete üyelerinin, bazı gümrük görevlilerine rüşvet vererek, virüs içeren bir dosyayı bilgisayarlara yüklettikleri ve bu yolla gümrük sisteminin içine sızdıkları belirtilmiş. Durumu tespit eden polis de tabi ki iletişim araçlarına, telefonlara, bilgisayarlara el koymuş. En bomba kısım ise şimdi geliyor: Bu yolsuzluk operasyonları sonucu el konulan Bitcoin miktarı tamı tamına 213.519 BTC... Evet yanlış duymadınız iki yüz on üç bin Bİtcoin ele geçirildi. Bu süreçte Bulgar hükümeti Bitcoin'i nakde çevirmemiş ve kenarda bekletmiş. 

Bitcoin'in son yükselişi ile birlikte el koydukları para 7 kat artmış. Yani mayıs ayında yapılan yolsuzluk operasyonları Bulgar hükümetini resmen zengin etmiş durumda. Şu an ellerindeki Bitcoin'in değeri 3.3 milyarı geçiyor. Bulgaristan'ın elindeki Bitcoin'leri satıp satmayacağı ise merak ediliyor zira bu rakam Bulgaristan'ın ulusal borcunun yüzde 18'ine tekabül ediyor. Ülkenin 2016 yılındaki gayri safi yurt içi hasılası ise 52.4 milyar dolar seviyesindeydi. Sayı çok büyük olunca insanlar da bir nebze düşünmüyor değil. 

İlk ele geçirdikleri anda nakde çevirmek yerine bu parayı bir yatırım aracı olarak kullanan Bulgar hükümeti bu tavrına devam edecek gibi gözüküyor. Aksi bir ihtimalde ise bir anda borsaya 219.000 Bitcoin boşaltılacak diyebiliriz. Bilindiği üzere yüklü miktarda toplu satışlar bir para biriminin borsadaki değerini düşürebildiği için Bulgar hükümeti karar değiştirdiği takdirde bir etki yaratabilecektir.

Yazımı tatlı bir soru ile sonlandırıyorum ve cevaplarınızı bekliyorum: Bulgar hükümeti elindeki bütün bitcoini bir gecede satmak istese Bitcoin değer kaybeder mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ