Bitcoin gökyüzünü hedef alırken anaakım finans endüstrisinde değerinden dolayı muhteşem şeyler başarmaya devam etse de ruhsal sahiplenicileri olarak hala çılgın IT'ciler adres gösteriliyor.

Herhangi bir yazılım ofisine adımınızı atın ve oradaki IT’cilerin Bitcoin, blok zinciri ve kripto paralar üzerine derin mi derin düşüncelere daldığını görebilirsiniz. Bu tablo aklımızın bir köşesinde duruverirken Bulgaristan’daki yükseköğretim görebileceğiniz Varna İşletme Üniversitesi bursiyerlerine Bitcoin üzerinden ödeme yapma seçeneğini sunacağını açıkladı.

2018’de on yazılım mühendisliği bölümü öğrencisi dönem başına 1000€ değerinde Bitcoin bursu ile ödüllendirilecek! Üniversite aynı zamanda burs için başvuran adaylara isterlerse Bitcoin üzerinden isterlerse de euro üzerinden burs ödemesi yapma seçeneği sunacak. 

Kendilerini inanılmaz değerli bu dijital para biriminden burs alırken bulacak olan öğrenciler bir kenara Varna Üniversitesi aynı zamanda okul ücretlerinin de Bitcoin üzerinden ödenebileceği bir sistem planlıyor.

Üniversitelerinin eğitim üzerindeki bu öncü girişiminden sonra seçilecek olan müstakbel yazılım öğrencileri aynı zamanda yeni model kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisindeki yenilikleri de dört gözle bekleyeceklerdir. 

Mütevazı başlangıçlardan buraya
Tüm bu Bitcoin bursu konusu üniversiteki kripto para birimlerine hevesli bir gruptan çıkmış. Kripto paraların dünyası hakkında yapılan haftalık seminerlerden sonra bursların da Bitcoin üzerinden yapılması ve blok zinciri teknolojisi hakkında inovatif derslerin verilmesi kararına varılmış.

Cointelegraph’a konuşan Varna Üniversitesi dijital pazarlama müdürü Ömer İlyaslı, öğrencilerin blok zinciri gelişmeleri konusunda da bilgili olduklarını açıkladı.

“Okulumuzdaki Bilgisayar Bilimleri bölümünde birçok öğrenci hali hazırla blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışıyor. Burada konuyla ilgili yabana atılamayacak bir topluluk var ve zaman zaman da bu konular hakkında seminerler düzenlendi. Bitcoin bursu önerisi de “Blok Zinciri Teknolojisine Giriş” isimli seminerden hemen sonra ortaya atıldı.”

Bitcoin bursu girişimi aslında bu hevesli üniversite için buz dağının sadece görünen kısmı. İlyaslı okuldaki bu topluluğun blok zinciri ve kripto paralar konusunda bir eğitim merkezi misyonunu yüklenebileceği konusunda oldukça ısrarlı.

“Bu alandaki öncülerin inanılmaz şekilde ödüllendirileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden de bireyler, kendi organizasyonumuz ve ülke olarak biz öncü olmak istiyoruz. Tam da bu nedenle Bulgaristan hükümetine ve Varna’daki yerel otoritelere baskı yapmaya başladık, henüz bir dönüş alamamış olsak da.”

Dünyanın en değerli kripto parası olan Bitcoin üzerinden yapılacak olan burslar ve blok zinciri teknolojisi hakkında açılacak derslerle Varna Üniversitesi dünyadaki en genç ve parlak zihinleri de okula çekmeyi hedefliyor. Bulgar üniversitesi gelecek öğrencilere işletme üzerine lisans, lisansüstü ve MBA programını sunuyor.

İlyaslı’nın söylediğine göre açılış maiyetinde olacak olan ilk Bitcoin bursunu almak isteyen öğrencilerin tamamen standart giriş gerekliliklerini yerine getirmelerinin yeterli olacağını söyledi.

“Bursu alacak olan öğrencilerin seçilimi akademik komite tarafından gerçekleştirilecek ve öğrenciler konuya ve teknolojiye duydukları ilgiye ve müfredat dışı yaptıkları aktivitelere göre seçilecekler. Ama her şeyden önce, adaylar öncelikle minimum giriş gerekliliklerini sağlamak; yüksek ortalama ve İngilizce yeterlilik derecesine sahip olmak zorundalar.”

Bulgaristan hükümetinin yaptığı son Bitcoin açıklamaları da göz önüne alınırsa ülke bu niş ama çok hızlı büyüyen endüstrinin bir parçası olabilir.

Öğrencilerin de tercihleri çoktan belli olmuş gibi. :)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ