Bu yazımızda sizlere Bitcoin ve kripto para madenciliği ile ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımız bulut madenciliği nedir? Bulut madenciliği nasıl yapılır? Sorularını da cevaplamış olacak.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Bitcoin endüstrisinin büyümesinin bir sonucu olarak yeni gelir getirici seçenekler ortaya çıktı. Kripto para madenciliği bunlardan biridir. Katılımcılar, tercih ettikleri kripto ağını korumak ve doğrulamak için zamanlarını, işlem güçlerini ve paralarını harcadıkça, çok sayıda blok zincirinde paydaş konumuna yükseltilirler.

Bir bulut madenciliği operasyonu, geleneksel madenciliğe alternatif bir kripto para birimi madenciliğidir. Bulut madenciliği, genellikle teknik olarak bilgili olmayan bireyler ve kendi donanım ve yazılımlarını çalıştırmak ve bakımını yapmak istemeyen kişiler için dijital para üretmenin daha avantajlı bir tekniği olarak kabul edilir. Bu yazıda, bulut madenciliği kavramını ve nasıl çalıştığını anlayacağız.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği, bir hizmet sağlayıcıdan (bulut madenciliği hizmet sağlayıcısı) işlem kaynakları kiralayarak kripto para üretme yöntemidir. Bir madencilik çiftliğine üye olmak için madencinin hizmet sağlayıcıdan belirli bir miktarda “hash gücü” satın alması gerekir. Buna karşılık, sağlayıcı madencileri elde ettikleri hash gücü miktarına göre teşviklerle ödüllendiriyor.

Madencilik bulutta yapıldığından, madencilerin gürültü, sıcaklık, kaynak yönetimi veya enerji maliyetleri konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Saygın bir bulut madenciliği hizmet sağlayıcısı bulduktan sonra madencilerin tek yapması gereken, beklentilerini en iyi şekilde karşılayan sözleşmeyi seçmek. Dijital veya fiat para biriminde para yatırmaları gerekiyor. Ardından sağlayıcı, kaynakların düzgün çalışması için istedikleri her şeyi onlara sağlıyor.

Madenciler genellikle saniyede 500 ila 1.000 Giga hash arasında değişen ve bir ila on iki ay arasında değişen sözleşmeler arasından seçim yapabilir. 1 GH/s (saniyede Giga Hash), saniyede 1 milyar karmanın matematiksel karşılığıdır. Bazı bulut madenciliği firmaları ise 6 aylık hatta 24 aylık bulut madenciliği sözleşmeleri sağlayabilir.

Bulut madenciliği hizmet sağlayıcısı, üst düzey madencilik altyapısına yatırım yapmalı ve ideal olarak çiftliğini daha düşük güç maliyetleri ve daha hoş bir iklime sahip bir bölgede kurmalıdır. Bu yöntem kullanılarak çiftliğin genel giderleri minimumda tutulur.

Bu, bitcoin madenciliğinin teknik yönüyle uğraşmak istemeyenler için mükemmel bir seçenektir. Üyeler, çoğu zaman telefonlarını kullanarak hash oranlarını ve bulut madenciliği paralarını izleyebilirler. Şu an için, belirli bulut madenciliği kurulumları, üretilen hash gücünü otomatik olarak en karlı madenciliği yapılabilir para birimine değiştirebilir.

Bitcoin Bulut Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği uzun zaman alıyor ve pahalı madencilik ekipmanı gerektiriyor, hepsi de küçük bir kazanç karşılığında. Bitcoin bulut madenciliği hizmetleri, herkesin pahalı ekipman satın almasına veya teknik bilgiye sahip olmasına gerek kalmadan Bitcoin madenciliğine başlamasına izin verir.

Konsept, diğer herhangi bir bulut madenciliğine benzer şekilde basittir ve birleştirilmiş bilgi işlem gücüne sahip uzak bir veri merkezini içerir: Hash gücü. Bitcoin bulut madenciliğinin yatırım getirisi (ROI) tartışmasız olumlu olsa da durum bu şekildedir.

Ancak, hepsi başlangıç ücretlerine ve bitcoin'in mevcut değerine bağlıdır. Temelde bir bulut madenciliği hizmet sağlayıcısından işleme kapasitesi kiraladığınız için, gh/s veya th/s başına fiyatın yanı sıra hizmet ücretlerinin gerçek YG'niz üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Bulut madenciliği, üst düzey bir cihaz için 2.000 ila 8.000 ABD Doları arasında herhangi bir yere mal olabilen bir GPU madenciliği ekipmanıyla karşılaştırıldığında, güç maliyetlerinde, gürültüde ve ısıda çok para tasarrufu sağlayabilir. Şimdi tek yapmanız gereken, istediğiniz miktarda hash gücü satın almak ve arkanıza yaslanıp para akışını izlemeden önce bir yatırım dönemi belirlemek. Diğer tüm yatırım türleri gibi, bulut madenciliğinin de kendi riskleri ve belirsizlikleri vardır.

Bulut Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bulut madenciliği modelleri iki kategoriye ayrılabilir:

Ana Bilgisayar Madenciliği

Ana makine madenciliği, madencilik çiftliklerinde kulelerin satın alınması veya kiralanması anlamına gelir. Bu durumda, teçhizatın bakım ve kurulumu için ödeme yapmanız gerekebilir. Bu teknoloji, yeterli elektriği kullanarak giderleri düşürme avantajına sahiptir. Ayrıca, kiraladığınız teçhizat(lar) üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz ve yeni bir blok keşfetme şansınızı artırmak için üretilen hash gücünü madencilik havuzlarına aktarabilirsiniz. Son olarak, elde edilen para üzerinde tam kontrole sahip olursunuz çünkü bulut madenciliği hizmetine bakım ve kurulum ücretleri için ödeme yapmanız yeterlidir.

Bir bitcoin madenciliği teçhizatı, bitcoin madenciliği yapan bir bilgisayar kurulumudur. Teçhizat özel bir madenci olabilir, yani özellikle madencilik için satın alınmış, inşa edilmiş ve çalıştırılmış olabilir veya oyun oynamak gibi başka amaçlara hizmet eden ve yalnızca yarı zamanlı madencilik için kullanılan bir bilgisayar olabilir.

Kiralık Hash Gücü

Barındırma madenciliğinin aksine, hash gücü kiralamak, madencilik çiftliğinin hash gücünün bir kısmını kiralamaktır. Burada herhangi bir bakım veya kurulum maliyeti ödemeniz gerekmeyecek. Çiftliğin kârının bir yüzdesini elde etmek için yalnızca bir plana abone olmanız gerekir. Çiftlik yeni bir blok keşfettiğinde ve ödül olarak kripto para birimi aldığında, para hash gücü paylarına göre kullanıcılar arasında paylaştırılır.

Maden Havuzları Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Bir madencilik havuzunun üyeleri, zorlu kriptografik bulmacaları çözmeyi gerektiren bir kripto para biriminin blok zincirinde bir blok üretme şansını artırmak için işlem güçlerini gruplandırır. İşi başarıyla bitiren katılımcılar, genellikle madencilik yaptıkları bitcoin şeklinde ödüllendirilirler. Bir bütün olarak havuza koydukları işlem gücü veya iş miktarına göre para alıyorlar.

Madencilik Ödül Dağıtımı

Her madencilik havuzunun kendi zorluk seviyesi vardır ve bu seviye genellikle birden çıkarılmakta olan para biriminin zorluğuna kadar uzanır. Bir madenci, madencilik havuzu ile madeni paranınki arasında kalan zorluk seviyesinde bir blok oluşturursa "pay" olarak adlandırılır. Madencilik havuzlarının çoğu, madencilik karlarını katılımcılara dağıtmak için Pay-per-Share (PPS) –hisse başına ödeme-yaklaşımını kullanır.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Hisse başına ödeme oranları da havuzlarla sınırlandırılabilir. Bu havuzlarda Paylaşımlı Maksimum Pay Başına Pay, Eşitlenmiş Pay Başına Maksimum Pay gibi modeller kullanılmaktadır.

Bulut madenciliğinin yararları ve zararları

Bulut madenciliği, bu makalenin başlarında açıklanan tüm teknolojik ve mekanik gereksinimlerle uğraşmak zorunda kalmadan madenciliğin ekonomik faydalarından yararlanmak isteyen kişiler için harika bir alternatiftir. Bulut madenciliği, bir madencilik makinesini çalıştırma maliyetlerinin düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Bulut Madencilik Dolandırıcılığı

Ancak, kullanmaya karar vermeden önce bilmeniz gereken bulut madenciliğinin birkaç dezavantajı vardır. Birincisi, bulut madenciliği ile ilgili dolandırıcılık oranının yüksek olmasıdır. Sektör zaman içinde aldatma için mükemmel bir ortam haline geldi. Madencilik çiftliklerini bizzat görme fırsatı bulamayabilecekleri için yatırımcıların bulut madencilik hizmetinin verdiği sözleri doğrulaması zor olabilir.

Hatta bazı bulut madenciliği firmaları, ilk yatırımcıların yeni mevduatlarla ödüllendirildiği piramidal planlar bile kullanır. Çıkış dolandırıcılıkları, sonunda bunun sürdürülemez olduğunun farkına varan tedarikçiler tarafından işlenir. Sonuç olarak, bir bulut madenciliği hizmetine karar vermeden önce ödevinizi yapmak size kalmış. İncelemelerini yapmalı, kripto forumlarında platformun güvenilirliğini araştırmalı, para çekme kısıtlamalarını dikkate almalı ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifleri reddetmelisiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer şey, hizmetin olası karlılığıdır. Bulut tabanlı cihazları kiralamanın, satın almanın veya çalıştırmanın maliyeti, mevcut hash gücü miktarıyla eşleşmiyorsa, para kaybedebilirsiniz. Bir bulut madenciliği düzenlemesini kabul etmeden önce madencilik sermayesini ve potansiyel gelirleri göz önünde bulundurun.

Son olarak, geliriniz üzerinde tam kontrol sahibi olan bulut bilgi işlem sağlayıcılarından kaçınmak iyi bir fikirdir. Fonlarınız üzerinde biraz kontrol sahibi olmanızı sağlayan bir kripto cüzdanı kullanmanız en iyi tavsiyedir.

Güvenilir Bulut Madencilik Siteleri

AMGCrypto–winner.

Fancycrypto.

Happyminer.

StormGain.

ECOS.

AMGCrypto.

Happyminer

Gbitcoins

Bulut Madenciliğine Yatırım Yapmak Riskli midir?

Bulut madenciliği güvensizdir, çünkü önce Bitcoin madenciliği yapmak için gerekli donanıma sahip olduklarından emin olmadan başka birinin kripto para madenciliğine bağımlısınızdır.

Pek çok aldatıcı bulut madenciliği firması sizin adınıza bitcoin madenciliği yapıyormuş gibi davranır ama aslında paranızı alır. USD madenci birkaç tanesinden sadece biridir. Bazen tam bir gizlilik içinde çalışarak platformu kimin kontrol ettiğini belirlemeyi zorlaştırırlar ve düzenli olarak kısa sürede astronomik olarak büyük getiriler vaat ederler.

Bulut madenciliği iyi bir yatırım mı?

Evet mümkün. Bu madencileri kiralamak için biraz para harcamanız gerekecek ve madencilik havuzları gelirinizden pay alacak. Kârlı olabilir, ancak bazı analistler Bitcoin satın almanın daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyor.

Kazancınız, havuzların kullandığı madencilerin piyasa değeri ve gücüne göre belirlenecektir. Başka bir deyişle, eski modellerle karşılaştırıldığında, yeni modeller daha iyi özelliklere sahip olacak ve muhtemelen daha yüksek verim sağlayacaktır. Örneğin, bitcoin'inizi ABD doları gibi sıradan bir para karşılığında satmak yerine tutarsanız, bitcoin'in fiyat dalgalanmalarına maruz kalırsınız.

Sonuç

Birçok uzman, faydaları ve beklentileri nedeniyle bulut madenciliğinin kripto madenciliğinin geleceği olduğunu düşünüyor. Ancak dolandırıcılık ve dolandırıcılıkların yaygınlaşmasıyla şimdilik sorunlu bir alan olmaya devam ediyor. Bu, bir şirketin teknolojisine yatırım yapmadan önce madencilerin önemli bir çalışma yürütmesi gerektiği anlamına gelir.

Kripto para birimi ve blockchain alanında profesyonel bilgi edinmek istiyorsanız, Blockchain Council'in en iyi sertifika kursları sizin için mevcuttur. Blockchain konseyi, teorik bilgi ile birlikte saha içi eğitim sağlamaya inanıyor. Bu kurslar sektörün talebine göre ve cebinize hafif geliyor.

Bizi  bu linke tıklayarak instagram sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ