Bulut Madenciliği

BULUT MADENCİLİĞİ

Merhaba arkadaşlar, gene bir mining rehberi ile beraberiz. Sizlere bu rehberde bulut madenciliğinden bahsetmek istiyorum. Bulut Madenciliği, GPU ve ASIC minerler ile yüklü bir şekilde kapitali olan ve bu cihazları sizin adınıza kiralayan ve kazım yapan şirketlerin size sunduğu paketlerdir. Bu paketlerin fiyatları konusunda ve hangi 
şirketler güvenilir, nasıl alınır vb. bahsedeceğiz fakat öncelikle biraz mining hakkında bilgi verelim.

BİRAZ TEMEL BİLGİ

Mining 2007 yıllarında CPU ile yapılabilen ve günde 50 civarı BTC çıkarabiliceğiniz bir verimdeydi. Fakat BTC nin değerlenmesiyle birlikte artık 2011 li yıllara gelindiğinde GPU mining'e başlanmıştır çünkü CPU lar artık verimli değildir bu yüzden tercih edilmemektedir. İlerleyen süreçte BTC nin değer kazanmasının logaritmik artışıyla madenci sayısıda artarak katlanmış ve GPU madenciliğide verimsiz hale geldikten sonra günümüzde son teknoloji olarak nitelendirilen ve Bitmain firmasının bize sunduğu daha öncesindede Avalon vb. şirketlerin ASIC minerlerını kullanılmaya başladık.

Günümüzde; BTC, LTC , DASH gibi önemli ve piyasaya köklü bir şekilde yerleşmiş olan kriptolar ASIC minerlar ile kazılmaktadır. Aslında açık gönüllülükle söylemem gerekirki; ASIC minerların bile devri kapanmak üzere, çünkü her geçen gün verimlilikleri azalmakla birlikte artık ROI leri artan kazım zorluğu ile birlikte verimsiz hale gelmektedir. ETH için farklı bir durum var bunu atlamadan geçemeyeceğim doğrusu; ETH, XMR, ZCASH gibi kriptolar kendi algoritmaları gereği ASIC minerlar ile kazılmamakla birlikte günümüzdeki artan kazım zorluğu ile beraber GPU teknolojiside yetersiz kalmaya başlamıştır.

NEDEN BULUT MADENCİLİĞİ?

Bulut madenciliğinin tercih edilmesinin sebebi; aslında ASIC miner yada GPU minerları elde etmenin zorluğundan ziyade cihazların çalışırken çıkardığı ses sorunu ve elektrik ücretlerinin fazlalığı ile ilişkilendirilebilir. Aslında cihazlar Türkiyeye gelirken gümrük vergisine tabi tutulmakta zorlu yada olumşuz taşıma koşullarından dolayı bazı asic çiplerdeki bozulmalar ve makina verimsizliği daha sonrasında garanti kapsamına gönderilen makinanın kullanıcıya geri dönme süresi gibi olumsuzluklar olduğu için, tercih edilebilir.

Kısaca; örneğin 14th/s gücünde Antminer S9 aldınız ve size varış süresi Kasım 20-30 2017 tarihinde ve fiyatı yaklaşık 1500$. Diğer yandan genesis-mining bulut madenciliğinde 15th/s fiyatlı paket ise 1900$. Şimdi kullanıcın burada yapması gereken analiz cihaz alırsa yukarıda saydığın ve üstüne eklenebilicek farklı olumsuzlar ve makinanın kullanıcıya nekadar sürede varacağıdır. 45 günlük bir bekleyiş size zaten 400$-600$ kazandırabilicektir. Diğer yandan ASIC miner alırsanız ses,arıza,pahalı elektirik,soğutma masrafları ile uğraşırken. Genesis-mining'in İzlandadaki fabrikasında iklimsel soğutma ve jeotermal enerjiden elde edilen ucuz elektriği ile yarışamazsınız.

HANGİ ŞİRKETLER GÜVENİLİR?

Genesis Mining

Genesis-Mining, İzlanda da yer alan ve 2014 ten beri hizmet veren, BTC başta olmak üzere LTC, ETH, DASH, ZCASH, XMR, DOGE kazım hizmeti veren ve fiyatları diğer piyasadaki şirketlere göre daha uygun olan tek şirket diyebilirim. Tabiki paketlerden hangisi mantıklı diye sorarsanız; size cevabım BTC olacaktır diğer paketlerin ROI süresi çok yüksek olmakla beraber bazıları kur düşüşü ve yoğun şekilde kazım yüzünden kendini bile ödeyemeyebiliyor. Fakat BTC de ROI süresi artan BTC/USD paritesinden dolayı 4-5 ay gibi bir süre tutuyor.

Fakat değişecek olan parite ve zorluk gibi parametrelerden dolayı; yatırım tavsiyesi değildir.

Hashflare

Hashflare ise, piyasada gördüğüm genelde 1 yıllık kontratlar yapan ve genesis-mining'e göre pahalı fakat diğer bulut maden şirketlerine göre daha ucuz bir fiyatlandırmaya sahip. Kendileri bildiğim kadarıyla Estonyada bulunuyor. Genelde ETH mining'in daha uygun olduğunu gözlemledim burada tabiki araştırmakta fayda var.

Fakat değişecek olan parite ve zorluk gibi parametrelerden dolayı; yatırım tavsiyesi değildir.

Yukarıda belirttiğim iki şirketin ödemelerine şahit oldum. Çevremde kullanan kişiler mevcut, tabiki tercih size kalmış sonuç olarak yatırım tavsiyesi olarak belirtmiyorum.

Konu ile ilgili gelişmeler oldukça başka rehberlerde yayınlayacağım. Umarım sorularınız biraz yanıt bulmuştur. 

Esenlikle kalın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ