Busy: STEEM sosyal medya ekosistemine yeni bir üye daha

Geçen yazımda sizlere Steemit'i tanıtmaya çalışmıştım. Aynı Kriptom gibi içerik üreten kullanıcılarını ödüllendiren Steemit, STEEM blok zinciri üzerine kurulu bir sosyal medya projesi. Henüz ilk adımlarını atan bu proje, tıpkı facebook ya da twitter gibi bir sosyal medya ve içerik üreten kullanıcılarına belli oranda kendi medya tokenlarını dağıtıyor. Bu tokenların bir kısmı Steem doları olarak Steemit'teki hesabınıza doğrudan yükleniyor, bir kısmı ise Steem Power denen ve size site içerisinde oy etkisi veren bir şeye dönüşüyor. Eğer isterseniz Steem Power'larınızı Steem Dolara ve dolayısıyla STEEM'in işlem gördüğü herhangi bir altkoin borsasında da BTC'ye ya da paraya çevirebiliyorsunuz. 

Proje genel olarak böyle fakat STEEM eko sistemi tekil bir arayüzü dayatmıyor. Steemit açık kaynak kodlu bir proje ve desteklere açık ayrıca yine STEEM blok zincirine bağlanarak yeni projeler oluşturabiliyorsunuz. Busy de bunlardan biri. Şu an beta aşamasında olan ve yeni bir tasarım üzerinde çalışan Busy'nin amacı STEEM blok zinciri üzerine kurulu bir sosyal medyayı facebook ya da twitter gibi gündelik kullanıma sokmak ve yaygınlaşmasını sağlamak. Şu an busy.org adresinden yayın yapan Busy ekibi kendilerini şu sözlerle tanımlıyor "Amacımız milyonlarca insanın gündelik olarak kullanacağı ve popüler sosyal medyalar gibi birçok özelliği kullanışlı ve net bir arayüzde toplayan bir çalışma yapmak." Projenin geliştiricilerini bu çalışmanın Steemit'e rakip olmadığını hatta belli bir düzeyde işbirliği içerisinde olduklarını söylüyorlar. 

Yeni tasarımlarını denemek istiyorsanız nd.busy.org üzerinden siteye girebilir ve STEEM şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Steemit'in eski tip ve dağınık tasarımının yanında Busy kesinlikle daha kullanıcı dostu ve anlaşılır bir arayüz öneriyor. Bu durum da kullanıcıları daha düzenli olarak siteyi kullanmaya itiyor. Steemit'ten farklı olarak da taslaklar oluşturma ya da yer imleri yapabilmek gibi özelliklere de sahip.

Proje Steemit ya da Busy üzerinden @busy resmi hesabından takip edilebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ