Buterin

"Ethereum'un yönetim modelinde herhangi bir kusur yok!" Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin Cuma günkü gelişim toplantısında bu kelimeleri sarf etti.

Geliştirici, Ethereum yazılımındaki değişikliklerin kayıp fonları kurtarmak için bir yöntem olarak kabul edileceği yöntemi standartlaştırmaya çalışan bir önerinin üzerinde gergin bir tartışmanın ortasına geldiğinde, geliştiriciler kod değişikliklerini kabul etme süreçlerini nasıl netleştireceğini ve çözmeye karar verip vermeyeceğini tartıştılar.

Teklif, Ocak ayında sunulduğundan bu yana, yüzlerce topluluk üyesi öneri konusunda öne çıktı. The DAO'nun 2016'da hacklenmesi sırasında alınan kararlara geri dönüldü. Hatta kodlama ekibinin tecrübeli üyelerinden biri bile kaygılarından, süreç ve ortaya çıkan tepkilerden dolayı görevinden istifa etti.

Buterin'in açık kaynaklı projeye en önemli katkıda bulunan kişilere yaptığı yorumlar, Ethereum'un çekirdek geliştiricileri ekibinin anlaşmazlığını gidermek için hızlı ve güvenilir yetkili olmadığı algılamalarını ele aldı, şeklindeydi. Buterin şöyle dedi:

"Aslında kendi şahsi düşüncem, yönetim mekanizmamızın fiili olduğu şekliyle genel olarak o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum: Muhtemelen ana kusur mekanizmanın ne olduğu, onu nasıl ilettiğimiz değil."

Buterin'e göre, bunun nedeni, tartışmalı EIP 867'nin platformun canlı kodu ile birleşmeden önce geçirdiği süreç önerileri konusunda netlik eksikliğidir.

"Topluluk üyelerinin bir çoğunun dışardan aldığı izlenim, [EIP 867], gerçekte uygulanmakta olan veya nihayet kabul edildiğinden çok, aslında karar alma sürecinde yer alan herkesten sinyal aldım."

Bunun yerine, EIP 867'in statüsü, kabul edilmemiş bir taslak halinde ve bu durum, konu hakkındaki acı yorumların artmasına rağmen durum 3 haftadır devam ediyor. Etik yönetimi geliştirmeye yönelik bir çabaya liderlik eden Greg Colvin, geliştiricilerin teklifinin ilk aşamasındaki niteliğini anlaşılacak hale getirmek için daha fazla şey yapabileceklerini savundu.

"Bu EIP'ye bir numara atamak isteyip istemediğimiz konusunda gerçekten büyük bir tartışma olmamalı ve taslağı aramamız lazım. Bu bir teknik. Çok zor ve tartışmalı olmamalı."

Ancak, Ethereum'un diğer bir geliştiricisi Alex van de Sande, EIP 867'ye tepki olarak ortaya çıkan başka bir öneri olan Değiştirilemez Uygulama Önerisi'ni de (IMP) birleştirmeyi önerdi.

Bu öneri, fon kurtarma tekliflerini reddetmek için bir alternatif oluşturuyor ve Van De Sande; "Topluluğa tartışmalı alternatiflerin olabileceğini ve bir alternatifin diğeriyle etkileşime girebileceğini ve her ikisinin de taslak olarak onaylanabileceğini gösteriyor" dedi. Buterin bu fikri not aldı ve şunları söyledi:

"Kesinlikle sinyali geri almanın akıllı bir yol olduğuna katılıyorum."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ