Büyük Bir Devletin “Bitcoinizasyonu” Gerçekleşiyor.

Son aylarda, Venezuela'da Bitcoin'in geniş çapta kullanıldığı ve gün geçtikçe kripto para biriminin geleneksel para birimini üstelediği ile ilgili söylentiler yayılmaya başladı. CNBC Andean Capital danışmanı, Daniel Osorio ile röportajda Venezuela'nın yakın zamanda tamamen “bitcoinleşmesi” prosesinin tamamlanacağını belirtti.

Her ayın bir haftasını Güney Amerika devletlerinde geçiren Osorio, bu ülkede yaşayan insanların hiperenflasyonla yüz yüze kaldığını açıkladı. Röportaj zamanı bir öğle yemeği fiyatının 200 000 bolivars üzerinde (8-10 ABD doları) olduğunu söyledi.

Sadece Bitcoin
Yerliler yemek için ödemelerde sadece bitcoin veya çok kullanılan yabancı para birimi almaktadırlar. Osorio'nun sözlerine göre, Zimbabve gibi yüksek oranda enflasyon görülen ülkelerin aksine, Venezuela'nın ekonomini yönetmek için yeterli miktarda dolar erişimi yoktur.

Bu nedenle, yerliler ekonomi sistemlerini tamamen bitcoinleştirmeye devam ediyorlar. Bitcoin bolivar karaborsasından bağımsız hareket edebildiği için ticaretde stabil olarak kullanılacaktır. Son olarak Osorio dedi: “ Egemen bir devletin bitcoinizasyonuna tanık olabiliriz.”

Kripto para kullanıcıları bu prosesi büyümekte olan dijital paranın uygulamada başarılı olduğuna dair bir ispat olarak görüyorlar.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ