Crypto.com da dahil olmak üzere çeşitli kripto banka kartlarından sorumlu bir Alman fintech şirketi, 2 milyar doların üzerinde nakit rezervini yanlış tanıttığı iddia ediliyor.

Büyük Kripto Bankamatik Kartı İhraççısının Nakit Olarak 2,1 Milyar Dolar Kaybettiği Bildirildi

Crypto.com da dahil olmak üzere çeşitli kripto banka kartlarından sorumlu bir Alman fintech şirketi, 2 milyar doların üzerinde nakit rezervini yanlış tanıttığı iddia ediliyor.

Crypto.com’un banka kartlarını yayınlayan büyük fintech şirketi WireCard, bazı çalışanlarının şirketi dolandırdığı anlaşılıyor.

Financial Times tarafından 18 Haziran'da bildirildiği üzere, Big Four muhasebe şirketi EY'nin denetçileri “1,9 milyar € nakit olarak varlığını doğrulayamadı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Wirecard'ın banka hesaplarının bir mütevelli heyeti, denetçiyi aldatmaya ve nakit bakiyesinin varlığını yanlış bir şekilde göstermeye çalıştı.

Şirketin hisse fiyatı, konunun bilinmesi üzerine Perşembe günü neredeyse % 50 oranında düştü.

Financial Times'ın daha önceki raporlarına göre, Dubai ve Dublin'deki Wirecard personeli neredeyse on yıldır satışları ve kârı yanlış bir şekilde şişirmek için komplo kurmuş gibi görünüyor.

Crypto.com’un popüler banka kartları, şirket için bir sorun olabileceğini kanıtlayan WireCard tarafından verilir.

Kullanıcı fonlarının doğrudan tehdit edilmesi olası olmasa da, rezervlerdeki delik, WireCard tarafından verilen kartlarda servis kesintilerine neden olabilir. Cointelegraph bir yorum için Crypto.com'a ulaştı, ancak hemen bir yanıt alamadı.

Ancak, bundan etkilenebilecek tek sağlayıcı Crypto.com değil. WireCard şu anda Wirex, TenX ve CryptoPay için banka kartı düzenleyicisidir.

Bu gruptaki önemli bir istisna, şu anda PaySafe Financial Services tarafından verilen Coinbase Card'dır. Ayrıca, Coinbase Şubat ayında, Visa ile aynı seviyedeki TelCard ve PaySafe seviyelerini belirleyen başlıca Visa ihraççısı oldu. Ancak, şirket henüz doğrudan kendi banka kartını çıkarmamıştır.

Kripto para şirketleri ile çalışmak isteyen az sayıda sağlayıcı vardır ve kripto banka kartı endüstrisi, başlıca ihraççılara karşı büyük ölçüde savunmasız kalmaktadır. Ocak 2018'de, WaveCrest'in ani çöküşü neredeyse tüm kripto bankamatik kartı şirketlerini bir ürün olmadan bıraktı.

 WireCard'ın sorunlarının benzer bir fenomenle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı belirsizdir, ancak bu, Visa lisansının iptal edilmesine neden olan WaveCrest örneğinden farklıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ