Kripto para birimi dünyasında çok farklı kavramlarla karşılaştık, karşılaşmaya da devam ettik.

Kripto para birimi dünyasında çok farklı kavramlarla karşılaştık, karşılaşmaya da devam ettik. Bu kavramlardan biri de Bizans generalleri anlamına gelen Byzantine General kavramı.

Byzantine Generals Nedir? Bizans Generalleri Problemi

Byzantine Generals yani Bizans Generalleri problemi aslında üç temel konuyu içerisinde barındırmaktadır. Birinci olarak merkezi otoritesi olmayan yani lidersiz bir topluluğun üyelerinin ortak paydada buluşabilmeleri gerekmektedir. İkinci olarak ortak paydada buluşan topluluğun üyelerinin oluşturduğu ızlaşı kötü niyetli katılımcılara rağmen sağlanabilmelidir. Üçüncü ve son olarak bu sistemin hata toleranslı olmasdı gerekmektedir. Bir diğer ifade ile sistemdeki katılımcılardan biri ya da birkaçında bir aksaklık ya da hata meydana gelmesi durumunda sistem doğru ya da doğruya yakın sonuçlar verebilmelidir.

Görüldüğü üzere karşımızda bir problem yer alıyor. Ancak bu problemin aslında daha önceden farklı yöntelerle çözüldüğü zaten bir gerçeklik olarak karşımızda duruyor. Bu bağlamda Satoshi Hakamoto’nun bu konuda bir ilki başardığı elbette söylenemez. Bitcoin gibi birçok kripto paranın bu sorunu çözme biçimi şifrepunk hareketi içerisinde yer alan Adam Back ‘in Hashcash protokolüne ve bu protokolün temelinde yatan işlem kanıtı yani Proof of Work sistemine dayanıyor. Bitcoin işte bu problemi pratikte çözebilen algoritmalardan OLUŞAN BİR TEKNOLOJİ.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ